Deltagarrekord i Örebro AIK halvmaraton!

Idag är den sista dagen för föranmälan till Örebro AIK halvmaraton men det går även att efteranmäla sig på plats imorgon på tävlingsdagen. Föranmälda får sitt namn tryckt på nummerlappen. Det lutar starkt åt ett nytt deltagarrekord även i år, just nu har vi 131 föranmälda deltagare. Förra året blev det 144 varav då 101 var föranmälningar, 135 kom till start och hela 130 personer fullföljde halvmaran och 10-km loppet. Vädret ser mycket lovande ut inför onsdagen, 10 grader och svag vind utlovas. 

Förra året blev det banrekord på herrsidan av klubbens Erik Anfält , Erik lyser än så länge med sin frånvaro i deltagarlistan. Däremot är klubbens Mikaela Kemppi anmäld på damsidan och där räknar vi med att banrekordet ryker. Frågan är om hennes eget klubbrekord från i höstas på 1:20:01 klarar sig. 

Copyright Örebro AIK 2009