Resultat Terräng DM

Uppdaterad: 2015-11-07 13:29

2. Ungdom Pojkar - 4 km

Plac  Namn F.år Klubb Tid
Oskar Persson 2001 Östansjö SK 0:17:15
Filip Öhrn 1999 IF Start 0:17:38
Edwin Nylander 2001 IF Start 0:18:15
Hugo Öhrn 2004 IF Start 0:19:00


3. Ksen - 8 km

Plac  Namn F.år Klubb Tid
Liduina van Sitteren 1989 Örebro AIK 0:34:55
Ida Larsson 1990 Örebro AIK 0:37:08
Tiina Linnér 1987 IF Start 0:37:29
Sofia Persson 1994 Östansjö SK 0:38:04
Anna Bergdahl 1988 IF Start 0:42:21


4. K35 - 8 km

Plac  Namn F.år Klubb Tid
Erika Lech 1977 Örebro AIK 0:34:17
Maria Eriksson 1976 IF Start 0:38:37
Camilla Söderberg 1977 Örebro AIK 0:40:11
Hanna Fridhamre 1977 IFK Nora 0:41:54
Maria Skoglund 1977 Östansjö SK 0:42:36
Tove Anger 1980 Örebro AIK 0:44:12


5. K40 - 8 km

Plac  Namn F.år Klubb Tid
Mikaela Kemppi 1973 Örebro AIK 0:32:55
Tina Åbjörn 1975 Örebro AIK 0:40:02
Monika Forslund 1974 IFK Nora 0:40:10
Ida Reimfelt 1974 Örebro AIK 0:42:15
Sofia Josefson 1975 Karlslunds IF 0:43:13
Anna Öhling 1974 IF Start 0:45:54
Anna Nilsson 1971 IF Start 0:47:30


6. K45 - 8 km

Plac  Namn F.år Klubb Tid
Annki Lindahl 1969 Örebro AIK 0:38:06
Helene Nilsson 1966 IF Start 0:39:38
Annica Lindkvist 1970 Örebro AIK 0:41:21
Anna Richardsson 1970 IF Start 0:42:45
Karin Lindblom 1970 Örebro AIK 0:43:43
Stina Pettersson 1966 IF Start 0:53:11


7. K50 - 8 km

Plac  Namn F.år Klubb Tid
Leila Toivonen 1961 Storådalens SK 0:43:55
Maria Engström 1962 IF Start 0:44:11


9. K60 - 8 km

Plac  Namn F.år Klubb Tid
Rose Marie Enmalm 1954 IF Start 0:40:18
Susanne Malmqvist 1952 IF Start 0:43:06


10. K65 - 8 km

Plac  Namn F.år Klubb Tid
Ann-Britt Eriksson 1949 IF Start 0:44:35


11. K70 - 8 km

Plac  Namn F.år Klubb Tid
Birgitta Jansson 1942 Storådalens SK 0:46:24
Catharina Wahlstedt 1944 IF Start 0:51:20
Ingegerd Eklund 1941 Brohyttans IF 1:17:16


15. MSen - 12 km

Plac  Namn F.år Klubb Tid
Martin Regborn 1992 KFUM Örebro Friidrott 0:40:40
Alexander Söderberg 1988 Spårvägens FK 0:43:09
Mattias Nätterlund 1986 Örebro AIK 0:45:10
Gustav Grek 1982 Örebro AIK 0:47:14
Per Eklöf 1981 IFK Nora långlöpning 0:47:27
Per Arvidsson 1986 IF Start 0:48:14
Matthias Viktorsson 1982 Karlslunds IF 0:49:19
Kim Grip 1984 Hällefors Löparklubb 0:49:29
Erik Högkvist 1989 Örebro AIK 0:50:30
10  Johan Ingjald 1987 IF Start 0:51:56
11  Alexander Sjöholm 1992 IF Start 0:51:58
12  Stefan Gustafsson 1986 Örebro AIK 0:53:30
13  Pontus Lundgren 1991 Åsbro GoIF 0:53:46
14  Fredrik Neuman 1985 Örebro AIK 0:53:47
15  Andreas Jonsson 1990 Östansjö SK 0:59:32
16  Armando Hurtado Sandoval 1984 Örebro AIK 0:59:47
17  Robert Larsson 1986 Örebro AIK 1:01:52
18  Erik Åkerling 1985 Örebro AIK 1:04:20


16. M35 - 12 km

Plac  Namn F.år Klubb Tid
Erik Anfält 1976 Örebro AIK 0:41:44
Pär Englund 1977 Örebro AIK 0:46:42
Morgan Pätsi 1977 Örebro AIK 0:52:24
Andreas Wendin 1980 Örebro AIK 0:53:01
Ola Hellström 1978 Örebro AIK 0:54:10
Marcus Jonsson 1977 Örebro AIK 0:54:36
Johan Stamm 1978 Nature Running 0:55:00
Johan Östman 1976 IF Start 0:55:10
Mikael Selvin 1978 Örebro AIK 0:55:46
10  Mats Bäckström 1980 IF Start 0:58:24
11  Esad Ajanovic 1978 Örebro AIK 0:59:21
12  Daniel Andersson 1977 IF Start 1:01:48
13  Fernando Galindo 1977 Örebro AIK 1:03:29
14  Ivan Ponce 1979 Örebro AIK 1:09:19


17. M40 - 12 km

Plac  Namn F.år Klubb Tid
Dan Bäck 1975 Kumla SF 0:46:49
Jonas Rosengren 1972 KFUM Örebro Friidrott 0:48:13
Fredrik Eliasson 1974 IF Start 0:48:41
Tommy Theoren 1972 IF Start 0:52:04
Mattias Nilsson 1971 IF Start 1:03:40
Patrik Bergström 1971 Örebro AIK 1:09:57


18. M45 - 12 km

Plac  Namn F.år Klubb Tid
Lasse Höög 1966 Kumla SF 0:49:46
Thomas Lindahl 1969 Örebro AIK 0:50:47
Jesper Damström 1970 Örebro AIK 0:50:55
Peter Törnqvist 1969 Östansjö SK 0:53:14
Mikael Nornvik 1969 Glanshammars IF 0:53:59
Jonas Öhrn 1969 IF Start 0:55:36
Roland Eriksson 1967 IF Start 0:57:26
Eric Andersson 1970 Örebro AIK 0:59:48
Matt Ford 1968 Örebro AIK 1:01:59
10  Jimmy Holm 1968 Laxå Ok 1:02:15
11  Peter Sparrow 1968 Örebro AIK 1:08:24


19. M50 - 12 km

Plac  Namn F.år Klubb Tid
Patrik Johansson 1965 Östansjö SK 0:47:47
Torbjörn Sjölander 1961 Örebro AIK 0:56:04
Torbjörn Persson 1963 Östansjö SK 0:57:03
Joakim Tillman 1963 Örebro AIK 0:57:17
Stefan Skytt 1963 Östansjö SK 0:57:39
Lars Karlsson 1964 Östansjö SK 1:00:13
Thomas Bergman 1962 Örebro AIK 1:03:23
Stig Jonsson 1962 Laxå Ok 1:06:18


20. M55 - 12 km

Plac  Namn F.år Klubb Tid
Sven Nilsson 1958 IF Start 1:00:35
Leif Andersson 1957 IF Start 1:02:56
Mats Bergvall 1959 Östansjö SK 1:08:35
Bo Wilhemsson 1960 Åsbro GoIF 1:15:41


21. M60 - 8 km

Plac  Namn F.år Klubb Tid
Hans Backström 1953 Östansjö SK 0:39:18
Tauno Mertala 1953 IF Start 0:39:29
Ove Karasiak 1953 Åsbro GoIF 0:41:04
Bosse Engborg 1955 Hällefors Löparklubb 0:51:09


22. M65 - 8 km

Plac  Namn F.år Klubb Tid
Eric Malm 1949 IFK Nora 0:41:26
K-G Agartsson 1947 Östansjö SK 0:41:48
Sven Olof Olofsson 1946 Östansjö SK 0:42:40
Bengt Nilsson 1949 Östansjö SK 0:44:33


23. M70 - 8 km

Plac  Namn F.år Klubb Tid
Sture Bodare 1944 Glanshammars IF 0:46:44
Gösta Carlsson 1944 KFUM Örebro 0:48:01
Sven-Olof Dahlgren 1944 Kopparbergs IF 0:51:42
Arne Evertsson 1941 Storådalens SK 1:02:00


24. M75 - 8 km

Plac  Namn F.år Klubb Tid
Samuel Eriksson 1938 Brohyttans IF 1:16:45


27. Motion 8 km - 8 km

Plac  Namn F.år Klubb Tid
Anders Ellow 1982 Eskilstuna IK 0:32:59
Thomas Johansson 1953 Garphyttan 0:46:03

 

 

Damer 8 km        
Plac Namn Klubb Tid Klass
1 Mikaela Kemppi -73 Örebro AIK 0:32:55 K40
2 Erika Lech -77 Örebro AIK 0:34:17 K35
3 Liduina van Sitteren -89 Örebro AIK 0:34:55 Ksen
4 Ida Larsson -90 Örebro AIK 0:37:08 Ksen
5 Tiina Linnér -87 IF Start 0:37:29 Ksen
6 Sofia Persson -94 Östansjö SK 0:38:04 Ksen
7 Annki Lindahl -69 Örebro AIK 0:38:06 K45
8 Maria Eriksson -76 IF Start 0:38:37 K35
9 Helene Nilsson -66 IF Start 0:39:38 K45
10 Tina Åbjörn -75 Örebro AIK 0:40:02 K40
11 Monika Forslund -74 IFK Nora 0:40:10 K40
12 Camilla Söderberg -77 Örebro AIK 0:40:11 K35
13 Rose Marie Enmalm -54 IF Start 0:40:18 K60
14 Annica Lindkvist -70 Örebro AIK 0:41:21 K45
15 Hanna Fridhamre -77 IFK Nora 0:41:54 K35
16 Ida Reimfelt -74 Örebro AIK 0:42:15 K40
17 Anna Bergdahl -88 IF Start 0:42:21 Ksen
18 Maria Skoglund -77 Östansjö SK 0:42:36 K35
19 Anna Richardsson -70 IF Start 0:42:45 K45
20 Susanne Malmqvist -52 IF Start 0:43:06 K60
21 Sofia Josefson -75 Karlslunds IF 0:43:13 K40
22 Karin Lindblom -70 Örebro AIK 0:43:43 K45
23 Leila Toivonen -61 Storådalens SK 0:43:55 K50
24 Maria Engström -62 IF Start 0:44:11 K50
25 Tove Anger -80 Örebro AIK 0:44:12 K35
26 Ann-Britt Eriksson -49 IF Start 0:44:35 K65
27 Anna Öhling -74 IF Start 0:45:54 K40
28 Birgitta Jansson -42 Storådalens SK 0:46:24 K70
29 Anna Nilsson -71 IF Start 0:47:30 K40
30 Catharina Wahlstedt -44 IF Start 0:51:20 K70
31 Stina Pettersson -66 IF Start 0:53:11 K45
32 Ingegerd Eklund -41 Brohyttans IF 1:17:16 K70
  Elin Larsson -79 IFK Nora LL DNF K35
  Anna Pettersson -70 IF Start DNS K45
  Jenny Daleryd -75 IF Start DNS K40
  Tina Näfver -87 IF Start DNS Ksen
  Anna Levin -65 Örebro AIK DNS K50
  Eva Lisa Stenmarck Fjällström -54 IF Start DNS K60
         
Herrar 8 km        
Plac Namn Klubb Tid Klass
1 Anders Ellow -82 Eskilstuna IK 0:32:59 Motion 8 km
2 Hans Backström -53 Östansjö SK 0:39:18 M60
3 Tauno Mertala -53 IF Start 0:39:29 M60
4 Ove Karasiak -53 Åsbro GoIF 0:41:04 M60
5 Eric Malm -49 IFK Nora 0:41:26 M65
6 K-G Agartsson -47 Östansjö SK 0:41:48 M65
7 Sven Olof Olofsson -46 Östansjö SK 0:42:40 M65
8 Bengt Nilsson -49 Östansjö SK 0:44:33 M65
9 Thomas Johansson -53 Garphyttan 0:46:03 Motion 8 km
10 Sture Bodare -44 Glanshammars IF 0:46:44 M70
11 Gösta Carlsson -44 KFUM Örebro 0:48:01 M70
12 Bosse Engborg -55 Hällefors Löparklubb 0:51:09 M60
13 Sven-Olof Dahlgren -44 Kopparbergs IF 0:51:42 M70
14 Arne Evertsson -41 Storådalens SK 1:02:00 M70
15 Samuel Eriksson -38 Brohyttans IF 1:16:45 M75
  Mats Stenmarck -50 IF Start DNS M65
         
Herrar 12 km        
Plac Namn Klubb Tid Klass
1 Martin Regborn -92 KFUM Örebro Friidrott 0:40:40 MSen
2 Erik Anfält -76 Örebro AIK 0:41:44 M35
3 Alexander Söderberg -88 Spårvägens FK 0:43:09 MSen
4 Mattias Nätterlund -86 Örebro AIK 0:45:10 MSen
5 Pär Englund -77 Örebro AIK 0:46:42 M35
6 Dan Bäck -75 Kumla SF 0:46:49 M40
7 Gustav Grek -82 Örebro AIK 0:47:14 MSen
8 Per Eklöf -81 IFK Nora långlöpning 0:47:27 MSen
9 Patrik Johansson -65 Östansjö SK 0:47:47 M50
10 Jonas Rosengren -72 KFUM Örebro Friidrott 0:48:13 M40
11 Per Arvidsson -86 IF Start 0:48:14 MSen
12 Fredrik Eliasson -74 IF Start 0:48:41 M40
13 Matthias Viktorsson -82 Karlslunds IF 0:49:19 MSen
14 Kim Grip -84 Hällefors Löparklubb 0:49:29 MSen
15 Lasse Höög -66 Kumla SF 0:49:46 M45
16 Erik Högkvist -89 Örebro AIK 0:50:30 MSen
17 Thomas Lindahl -69 Örebro AIK 0:50:47 M45
18 Jesper Damström -70 Örebro AIK 0:50:55 M45
19 Johan Ingjald -87 IF Start 0:51:56 MSen
20 Alexander Sjöholm -92 IF Start 0:51:58 MSen
21 Tommy Theoren -72 IF Start 0:52:04 M40
22 Morgan Pätsi -77 Örebro AIK 0:52:24 M35
23 Andreas Wendin -80 Örebro AIK 0:53:01 M35
24 Peter Törnqvist -69 Östansjö SK 0:53:14 M45
25 Stefan Gustafsson -86 Örebro AIK 0:53:30 MSen
26 Pontus Lundgren -91 Åsbro GoIF 0:53:46 MSen
27 Fredrik Neuman -85 Örebro AIK 0:53:47 MSen
28 Mikael Nornvik -69 Glanshammars IF 0:53:59 M45
29 Ola Hellström -78 Örebro AIK 0:54:10 M35
30 Marcus Jonsson -77 Örebro AIK 0:54:36 M35
31 Johan Stamm -78 Nature Running 0:55:00 M35
32 Johan Östman -76 IF Start 0:55:10 M35
33 Jonas Öhrn -69 IF Start 0:55:36 M45
34 Mikael Selvin -78 Örebro AIK 0:55:46 M35
35 Torbjörn Sjölander -61 Örebro AIK 0:56:04 M50
36 Torbjörn Persson -63 Östansjö SK 0:57:03 M50
37 Joakim Tillman -63 Örebro AIK 0:57:17 M50
38 Roland Eriksson -67 IF Start 0:57:26 M45
39 Stefan Skytt -63 Östansjö SK 0:57:39 M50
40 Mats Bäckström -80 IF Start 0:58:24 M35
41 Esad Ajanovic -78 Örebro AIK 0:59:21 M35
42 Andreas Jonsson -90 Östansjö SK 0:59:32 MSen
43 Armando Hurtado Sandoval -84 Örebro AIK 0:59:47 MSen
44 Eric Andersson -70 Örebro AIK 0:59:48 M45
45 Lars Karlsson -64 Östansjö SK 1:00:13 M50
46 Sven Nilsson -58 IF Start 1:00:35 M55
47 Daniel Andersson -77 IF Start 1:01:48 M35
48 Robert Larsson -86 Örebro AIK 1:01:52 MSen
49 Matt Ford -68 Örebro AIK 1:01:59 M45
50 Jimmy Holm -68 Laxå Ok 1:02:15 M45
51 Leif Andersson -57 IF Start 1:02:56 M55
52 Thomas Bergman -62 Örebro AIK 1:03:23 M50
53 Fernando Galindo -77 Örebro AIK 1:03:29 M35
54 Mattias Nilsson -71 IF Start 1:03:40 M40
55 Erik Åkerling -85 Örebro AIK 1:04:20 MSen
56 Stig Jonsson -62 Laxå Ok 1:06:18 M50
57 Peter Sparrow -68 Örebro AIK 1:08:24 M45
58 Mats Bergvall -59 Östansjö SK 1:08:35 M55
59 Ivan Ponce -79 Örebro AIK 1:09:19 M35
60 Patrik Bergström -71 Örebro AIK 1:09:57 M40
61 Bo Wilhemsson -60 Åsbro GoIF 1:15:41 M55
- Anders Sveden -92 Hällefors Löparklubb DNF MSen
- Johan Jongen -82 Örebro AIK DNF MSen
- Ludvig Börjesson -77 Örebro AIK DNS M35
- Karl Kind -90 Örebro AIK DNS MSen
- Kenneth Karlsson -66 Åsbro GoIF DNS M45
- Daniel Johansson -86 Örebro AIK DNS MSen

 

Lag Kvinnor          
           
1 Mikaela Kemppi Örebro AIK 0:32:55    
  Erika Lech   0:34:17    
  Liduina van Sitteren   0:34:55 1:42:07  
2 Ida Larsson Örebro AIK 0:37:08    
  Annki Lindahl   0:38:06    
  Tina Åbjörn   0:40:02 1:55:16  
3 Tiina Linnér IF Start 0:37:29    
  Maria Eriksson   0:38:37    
  Helene Nilsson   0:39:38 1:55:44  
4 Camilla Söderberg Örebro AIK 0:40:11    
  Annica Lindkvist   0:41:21    
  Ida Reimfelt   0:42:15 2:03:47  
5 Rose Marie Enmalm IF Start 0:40:18    
  Anna Bergdahl   0:42:21    
  Anna Richardsson   0:42:45 2:05:24  
6 Susanne Malmqvist IF Start 0:43:06    
  Maria Engström   0:44:11    
  Ann-Britt Eriksson   0:44:35 2:11:52  
7 Anna Öhling IF Start 0:45:54    
  Anna Nilsson   0:47:30    
  Catharina Wahlstedt   0:51:20 2:24:44  
           
           
           
Lag Kvinnor veteraner          
           
1 Mikaela Kemppi Örebro AIK 0:32:55    
  Erika Lech   0:34:17    
  Annki Lindahl   0:38:06 1:45:18  
2 Maria Eriksson IF Start 0:38:37    
  Helene Nilsson   0:39:38    
  Rose Marie Enmalm   0:40:18 1:58:33  
3 Tina Åbjörn Örebro AIK 0:40:02    
  Camilla Söderberg   0:40:11    
  Annica Lindkvist   0:41:21 2:01:34  
4 Anna Richardsson IF Start 0:42:45    
  Susanne Malmqvist   0:43:06    
  Maria Engström   0:44:11 2:10:02  
5 Ida Reimfelt Örebro AIK 0:42:15    
  Karin Lindblom   0:43:43    
  Tove Anger   0:44:12 2:10:10  
6 Ann-Britt Eriksson IF Start 0:44:35    
  Anna Öhling   0:45:54    
  Anna Nilsson   0:47:30 2:17:59  
           
Lag Män          
1 Erik Anfält Örebro AIK 0:41:44    
  Mattias Nätterlund   0:45:10    
  Pär Englund   0:46:42 2:13:36  
2 Gustav Grek Örebro AIK 0:47:14    
  Erik Högkvist   0:50:30    
  Thomas Lindahl   0:50:47 2:28:31  
3 Per Arvidsson IF Start 0:48:14    
  Fredrik Eliasson   0:48:41    
  Johan Ingjald   0:51:56 2:28:51  
4 Jesper Damström Örebro AIK 0:50:55    
  Morgan Pätsi   0:52:24    
  Andreas Wendin   0:53:01 2:36:20  
5 Patrik Johansson Östansjö SK 0:47:47    
  Peter Törnqvist   0:53:14    
  Torbjörn Persson   0:57:03 2:38:04  
6 Alexander Sjöholm IF Start 0:51:58    
  Tommy Theoren   0:52:04    
  Johan Östman   0:55:10 2:39:12  
7 Stefan Gustafsson Örebro AIK 0:53:30    
  Fredrik Neuman   0:53:47    
  Ola Hellström   0:54:10 2:41:27  
8 Marcus Jonsson Örebro AIK 0:54:36    
  Mikael Selvin   0:55:46    
  Torbjörn Sjölander   0:56:04 2:46:26  
9 Jonas Öhrn IF Start 0:55:36    
  Roland Eriksson   0:57:26    
  Mats Bäckström   0:58:24 2:51:26  
10 Joakim Tillman Örebro AIK 0:57:17    
  Esad Ajanovic   0:59:21    
  Armando Hurtado Sandoval   0:59:47 2:56:25  
11 Stefan Skytt Östansjö SK 0:57:39    
  Andreas Jonsson   0:59:32    
  Lars Karlsson   1:00:13 2:57:24  
12 Eric Andersson Örebro AIK 0:59:48    
  Robert Larsson   1:01:52    
  Matt Ford   1:01:59 3:03:39  
13 Sven Nilsson IF Start 1:00:35    
  Daniel Andersson   1:01:48    
  Leif Andersson   1:02:56 3:05:19  
14 Thomas Bergman Örebro AIK 1:03:23    
  Fernando Galindo   1:03:29    
  Erik Åkerling   1:04:20 3:11:12  
15 Peter Sparrow Örebro AIK 1:08:24    
  Ivan Ponce   1:09:19    
  Patrik Bergström   1:09:57 3:27:40  
           
           
Lag Män veteraner          
           
1 Erik Anfält Örebro AIK 0:41:44    
  Pär Englund   0:46:42    
  Thomas Lindahl   0:50:47 2:19:13  
2 Fredrik Eliasson IF Start 0:48:41    
  Tommy Theoren   0:52:04    
  Johan Östman   0:55:10 2:35:55  
3 Jesper Damström Örebro AIK 0:50:55    
  Morgan Pätsi   0:52:24    
  Andreas Wendin   0:53:01 2:36:20  
4 Patrik Johansson Östansjö SK 0:47:47    
  Peter Törnqvist   0:53:14    
  Torbjörn Persson   0:57:03 2:38:04  
5 Ola Hellström Örebro AIK 0:54:10    
  Marcus Jonsson   0:54:36    
  Mikael Selvin   0:55:46 2:44:32  
6 Jonas Öhrn IF Start 0:55:36    
  Roland Eriksson   0:57:26    
  Mats Bäckström   0:58:24 2:51:26  
7 Torbjörn Sjölander Örebro AIK 0:56:04    
  Joakim Tillman   0:57:17    
  Esad Ajanovic   0:59:21 2:52:42  
8 Eric Andersson Örebro AIK 0:59:48    
  Matt Ford   1:01:59    
  Thomas Bergman   1:03:23 3:05:10  
9 Sven Nilsson IF Start 1:00:35    
  Daniel Andersson   1:01:48    
  Leif Andersson   1:02:56 3:05:19  
10 Stefan Skytt Östansjö SK 0:57:39    
  Lars Karlsson   1:00:13    
  Mats Bergvall   1:08:35 3:06:27  
11 Fernando Galindo Örebro AIK 1:03:29    
  Peter Sparrow   1:08:24    
  Ivan Ponce   1:09:19 3:21:12  

 

 

Copyright Örebro AIK 2009