DM-regn över Örebro AIK-löparna

 

Igår avgjordes DM i halvmaraton i Närke. Örebro AIK hade hela 5 löpare som tog hem en medalj när Örebro AIK Halvmarathon avgjordes igår.

1. Erik Anfält -76 Örebro AIK 1:11:49

2. Ludvig Börjesson -77 Örebro AIK 1:14:49

3. Andreas Ingberg -82 Örebro AIK 1:15:37

 

1. Mikaela Kemppi -73 Örebro AIK 1:26:34

2. Liduina van Sitteren -89 Örebro AIK 1:29:52

3. Anna Pettersson -70 IF Start 1:34:42

Stort grattis till er alla och era fantastiska insatser!

Vi hade många Örebro AIK:are som bidrog och samlade poäng i långloppscupen igår. Här är resterande resultat. Tack alla blå!

 

Halvmaraton kvinnor
Placering Namn Klubb 21,1km
2. Mikaela Kemppi -73 Örebro AIK 1:26:34 (1:26:34)
3. Liduina van Sitteren -89 Örebro AIK 1:29:52 (1:29:47)
8. Anna-Karin Frih -75 Örebro AIK 1:40:53 (1:40:45)
10. Sanna Rutqvist -87 Örebro AIK 1:41:31 (1:41:17)
11. Sara Jakobsson -87 Örebro AIK 1:41:55 (1:41:47)
16. Susanna Danielsson -70 Örebro AIK 1:47:54 (1:47:45)
19. Emma Axelsson -87 Örebro AIK 1:51:11 (1:50:57)
22. Malin Säterås -78 Örebro AIK 1:52:58 (1:52:50)
25. Tove Anger -80 Örebro AIK 1:56:21 (1:56:07)
28. Carin Calleberg -70 Örebro AIK 2:11:35 (2:11:18)
29. Kia Johannessen -79 Örebro AIK

2:11:43 (2:11:29)

 

 

Halvmaraton män
Placering Namn Klubb 21,1km
1. Erik Anfält -76 Örebro AIK 1:11:49 (1:11:49)
5. Ludvig Börjesson -77 Örebro AIK 1:14:49 (1:14:49)
6. Andreas Ingberg -82 Örebro AIK 1:15:37 (1:15:37)
10. Fredrik Johnsson -75 Örebro AIK 1:17:43 (1:17:41)
15. Jacob Bergemalm -80 Örebro AIK 1:20:12 (1:20:12)
19. Ronny Collin -69 Örebro AIK 1:22:30 (1:22:26)
24. Oskar Larsson -90 Örebro AIK 1:24:11 (1:24:07)
29. Björn Eriksson -86 Örebro AIK 1:25:50 (1:25:43)
30. Andreas Norling -78 Örebro AIK 1:26:19 (1:26:14)
31. Jan Norén -69 Örebro AIK 1:26:22 (1:26:14)
34. Mikael Edberger -70 Örebro AIK 1:27:53 (1:27:47)
35. Magnus Otterhed -68 Örebro AIK 1:28:08 (1:28:00)
36. Stefan Gustafsson -86 Örebro AIK 1:28:24 (1:28:18)
41. Erik Åkerling -85 Örebro AIK 1:30:50 (1:30:44)
44. Dannis Pribisalic -85 Örebro AIK 1:31:10 (1:31:05)
46. Jörgen Laestadius -72 Örebro AIK 1:31:42 (1:31:34)
47. Andreas österlund -71 Örebro AIK 1:32:14 (1:32:07)
49. Fredrik Härdfeldt -80 Örebro AIK 1:32:50 (1:32:46)
51. Torbjörn Sjölander -61 Örebro AIK 1:35:01 (1:34:54)
55. Torbjörn Holmqvist -69 Örebro AIK 1:36:20 (1:36:12)
56. Pär Ericzzon -74 Örebro AIK 1:36:27 (1:36:21)
64. Christer Hansson -65 Örebro AIK 1:39:36 (1:39:27)
66. Fredrik Holm -73 Örebro AIK 1:39:53 (1:39:45)
71. Mattias Rekonius -72 Örebro AIK 1:41:46 (1:41:32)
75. Thomas Nordin -66 Örebro AIK 1:42:47 (1:42:41)
79. Thomas Stenius -79 Örebro AIK 1:43:14 (1:43:07)
80. Göran Rasberg -53 Örebro AIK 1:43:22 (1:43:14)
86. Göte Pettersson -57 Örebro AIK 1:46:28 (1:46:19)
92. Magnus Johannessen -71 Örebro AIK 1:50:42 (1:50:29)

 

För de som deltog i motionsklassen 10 km var följande klubbmedlemmar med och sprang. (Dessa ger dock inga poäng i långloppscupen.)

10 km motion
Placering Namn Klubb 10 km  
5. Johan Edström -80 Örebro AIK 37:21 (37:17)  
9. Robin Månbrant -86 Örebro AIK 38:49 (38:45)  
18. Lars-Åke Kvist -74 Örebro AIK 39:40 (39:35)  
28. Elias Kvist -03 Örebro AIK 45:48 (45:43)  

Tillsammans med tävlingsgruppen så vill jag också rikta ett STORT tack till alla funktionärer som var med igår och gjorde att vi hade en sån fin tävling.

Ni är guld värda!

Copyright Örebro AIK 2009