Örebro AIK halvmaraton Menu

Resultat Örebro AIK Halvmaraton 2016-04-13

 Resultat Örebro AIK halvmaraton

Halvmaraton kvinnor
Plac Namn Klubb 10 km 21,1km
1. Mikaela Kemppi -73 Örebro AIK 36:36 1:19:10 (1:19:10)
2. Erika Bergentz -73 KFUM Örebro Friidrott 38:56 1:23:03 (1:23:02)
3. Susanne Bornmar -75 IK NocOut.se 40:47 1:24:40 (1:24:35)
4. Marie Sandberg -81 Sköldinge IF 41:44 1:29:17 (1:29:15)
5. Liduina van Sitteren -89 Örebro AIK 41:19 1:29:23 (1:29:21)
6. Ia Sandberg -69 Örebro AIK 42:32 1:30:54 (1:30:48)
7. Ingrid Ziegler -76 Örebro AIK 42:22 1:31:47 (1:31:43)
8. Anna Pettersson -70 IF Start 44:36 1:33:19 (1:33:11)
9. Gunilla Ekholm -69 IK Akele 43:37 1:34:42 (1:34:36)
10. Jenny Rask -77 IK Akele 44:28 1:36:46 (1:36:42)
11. Nina Gustafsson -73 Örebro AIK 47:33 1:41:09 (1:41:03)
12. Angelica Jönsson -82 Åsbro GoIF 48:03 1:41:43 (1:41:36)
13. Marie Dasler -68 IF Start 45:56 1:42:12 (1:42:04)
14. Camilla Söderberg -77 Örebro AIK 48:00 1:42:35 (1:42:27)
15. Martina Stigsson -74 Örebro AIK 47:40 1:44:16 (1:44:11)
16. Frida Lindberg -77 IF Start 50:46 1:49:08 (1:48:57)
17. Tina Näfver -87 IF Start 52:29 1:55:16 (1:55:04)
18. Carin Calleberg -70 Örebro AIK 1:00:13 2:05:21 (2:05:04)
19. Maria Koutsouridakis -72 Örebro AIK   2:14:06 (2:13:47)
 
Halvmaraton Män
Plac Namn Klubb 10 km 21,1km
1. Abraham Adhanom -77 Eskilstuna friidrott 30:39 1:06:09 (1:06:09)
2. Andreas Magnusson -80 Mariestads AIF 33:39 1:11:47 (1:11:47)
3. Haben Kidane -98 Eskilstuna Friidrott 34:12 1:12:35 
4. Mattias Nätterlund -86 Örebro AIK 34:12 1:12:35 (1:12:35)
5. Fredrik Eriksson -77 IK Akele 34:16 1:14:46 (1:14:45)
6. Ludvig Börjesson -77 Örebro AIK 35:32 1:15:13 (1:15:13)
7. Jakob Nilsson -84 Örebro AIK 35:33 1:15:33 (1:15:33)
8. Niklas Wassberg -91 IF Göta Karlstad 34:12 1:15:52 (1:15:52)
9. Nuray Yassin -81 Ullevi FK 34:12 1:16:58 (1:16:57)
10. Pär Englund -77 Örebro AIK 36:24 1:17:02 (1:17:02)
11. Andreas Ingberg -82 Örebro AIK 36:09 1:17:50 (1:17:49)
12. Wiliam Pommer -95 Örebro AIK 36:09 1:18:11 (1:18:11)
13. Mikael Ceder -82 IK NocOut.se 37:51 1:19:15 (1:19:12)
14. Sören Forsberg -63 IF Start 37:46 1:19:16 (1:19:13)
15. Roger Carlsson -75 Västerås lk 37:52 1:20:15 (1:20:13)
16. Elias Zika -81 IF Start 37:47 1:20:25 (1:20:23)
17. Fredrik Eliasson -74 Garphyttans IF 37:59 1:21:17 (1:21:14)
18. Dan Bäck -75 Kumla SF 37:54 1:22:08 (1:22:05)
19. Kalle Andersson -92 IK Akele 34:53 1:22:32 (1:22:31)
20. Peter Nilsson -92 Hässelby SK 38:25 1:22:35 (1:22:34)
21. Per Lundström -74 Västerås LK 37:53 1:22:39 (1:22:36)
22. Nicolas Pirot -79 IK Akele 37:15 1:22:44 (1:22:43)
23. Oskar Arlebo -77 Örebro AIK 36:35 1:22:57 (1:22:55)
24. Karl-Martin Nordling -77 IF Göta Karlstad 39:41 1:23:08 (1:23:06)
25. Torbjörn Björn -74 Karlskoga LCK 39:12 1:23:12 (1:23:11)
26. Daniel Brånn -82 KFUM Örebro Friidrott 37:47 1:23:16 (1:23:15)
27. Henrik Eknor -83 Örebro AIK 39:23 1:23:20 
28. Gustav Grek -82 Örebro AIK 39:48 1:23:33 
29. Martin Karlsson -79 IK NocOut.se 39:40 1:23:34 (1:23:31)
30. Jonas Lundkvist -66 IK Akele 39:46 1:23:53 (1:23:49)
31. Jacob Halvarsson -88 Karlslunds IF 39:38 1:24:13 (1:24:09)
32. Daniel Allard -76 Eskilstuna Friidrott 39:23 1:24:17 (1:24:14)
33. Per Åhlin -85 IK NocOut.se 40:59 1:24:24 (1:24:19)
34. Andreas Yngström -89 Örebro AIK 39:23 1:24:47 (1:24:45)
35. Erik Högkvist -89 Örebro AIK 38:29 1:25:12 (1:25:11)
36. Alexander Sjöholm -92 IF Start 39:55 1:25:26 (1:25:22)
37. Fredrik Neuman -85 Örebro AIK 41:14 1:26:03 (1:26:00)
38. Ronny Collin -69 Örebro AIK 41:00 1:26:34 (1:26:28)
39. Jan Norén -69 Glanshammars IF 41:40 1:27:09 (1:27:02)
40. Hans Persson -66 Glanshammars IF 41:40 1:27:09 (1:27:06)
41. Patrik Bergström -68 Örebro AIK 40:59 1:27:47 (1:27:45)
42. Krister Hägg -73 Köpingskamraterna 41:38 1:29:06 (1:29:01)
43. Kenth Pettersson -70 Örebro AIK 42:23 1:29:08 (1:29:04)
44. Johan Ingjald -87 IF Start 41:07 1:29:14 (1:29:12)
45. Per Arvidsson -86 IF Start 42:29 1:29:19 (1:29:13)
46. Mikael Knutsson -63 IK Akele 41:23 1:29:28 (1:29:24)
47. Johan Östman -76 IF Start 42:27 1:29:36 (1:29:29)
48. Daniel Ögren -78 Örebro AIK 42:30 1:29:48 
49. Joakim Tillman -63 Örebro AIK 42:34 1:30:43 (1:30:37)
50. Ingemar Andersson -62 IK Akele 42:26 1:31:00 (1:30:56)
51. Peter Törnqvist -69 Östansjö SK 43:58 1:31:34 (1:31:27)
52. Jonas Janegren -79 IF Start 42:23 1:32:05 (1:31:58)
53. Viktor Gerdin -92 Örebro AIK 43:01 1:32:28 (1:32:23)
54. Conrad Granath -78 IF Start 44:45 1:32:43 (1:32:35)
55. Stefan Gustafsson -86 Örebro AIK 44:22 1:33:02 (1:32:59)
56. Lars-Åke Kvist -74 Örebro AIK 42:22 1:33:02 (1:32:57)
57. Andreas Österlund -71 Örebro AIK 43:25 1:33:21 (1:33:15)
58. Niklas Källenback -68 Glanshammars IF 44:17 1:33:29 (1:33:19)
59. Simon Athlin -71 Örebro AIK 44:23 1:33:39 (1:33:34)
60. Johan Svensson -79 IF Start 44:44 1:34:12 (1:34:04)
61. Thomas Stenius -79 Örebro AIK 44:24 1:34:29 (1:34:25)
62. Karl Kind -90 Örebro AIK 44:22 1:34:40 (1:34:37)
63. Johan Stamm -78 Nature Running 43:26 1:34:54 (1:34:48)
64. Jonny Larsson -61 Laxå OK 44:56 1:35:24 (1:35:21)
65. Christer Hansson -65 Örebro AIK 45:25 1:35:28 (1:35:21)
66. Jonatan Wigerup -89 Stockholmspolisens IF 41:02 1:35:45 (1:35:40)
67. Kent Ekblad -57 Glanshammars IF 44:55 1:35:46 (1:35:37)
68. Anders Johansson -72 Kvismaredalens IF 45:24 1:36:07 (1:36:00)
69. Fredrik Zetterberg -85 Granbergsdals IF 44:39 1:36:14 (1:36:06)
70. Habtom Tesaqamichael -90 Vedevågs IF 40:55 1:37:49 (1:37:41)
71. Klas Flygare -65 Glanshammars IF 47:30 1:38:27 (1:38:18)
72. Fredrik Landemar -84 Örebro AIK 44:23 1:38:28 (1:38:24)
73. Johan Gunnarsson -72 Glanshammars IF 47:25 1:38:41 (1:38:32)
74. Elias Olsson -96 Sköldinge IF 46:20 1:39:19 (1:39:13)
75. Erik Åkerling -85 Örebro AIK 47:01 1:39:39 (1:39:31)
76. Per Lundh -76 Jalles TC 47:59 1:40:42 (1:40:34)
77. Rolf Mellberg -60 SISU Forshaga 48:49 1:41:16 (1:41:03)
78. Mikael Karlsson -76 Julita Triathlon 46:57 1:41:24 (1:41:17)
79. Tommy Berggren -69 Frisk & Svettis 47:30 1:42:28 (1:42:17)
80. Kenneth Isaacson -62 IF Start 48:49 1:45:20 (1:45:09)
81. Daniel Borg -74 IFK Nora 49:12 1:45:23 (1:45:12)
82. Alexander Centerfjäll -89 Åsbro GoIF 49:54 1:45:24 (1:45:11)
83. Johan Hansson -70 Örebro AIK 48:02 1:45:51 (1:45:38)
84. Stefan Skytt -63 Östansjö SK 48:02 1:46:05 (1:45:58)
85. Matias Dahlin -83 Storådalens SK 50:15 1:46:29 (1:46:18)
86. Lars Karlsson -64 Östansjö SK 48:02 1:47:11 (1:47:04)
87. Per Börjesson -54 Östansjö SK 49:44 1:48:05 (1:47:55)
88. Matt Ford -68 Örebro AIK 50:03 1:48:27 (1:48:15)
89. Magnus Björk -91 Åsbro GoIF 47:00 1:49:51 (1:49:39)
90. Mats Stenmarck -50 IF Start 50:48 1:49:57 (1:49:42)
91. Philip Lundberg -86 Örebro AIK 50:16 1:51:04 (1:50:55)
92. Ove Karasiak -53 Åsbro GoIF 50:37 1:52:09 
93. Ola Wistrand -70 IF Start 51:11 1:53:17 (1:53:04)
94. Stig Jonsson -62 Laxå OK 48:12 1:53:57 (1:53:54)
95. Bengt Nyman -70 Kumla SF 55:01 1:55:26 (1:55:11)
96. Kent Johansson -68 Östansjö SK 51:23 1:59:23 (1:59:10)
97. Mattias Nilsson -71 IF Start 50:47 1:59:23 (1:59:11)
98. Mats Franzen -65 Östansjö SK 51:43 2:03:27 (2:03:14)
99. Jimmy Holm -68 Laxå OK 50:04 2:03:47 (2:03:37)
 
Halvmaraton motion
Plac Namn Klubb 10 Km 21,1km
1. Per Mårtensson -78 IK NocOut.se 37:50 1:19:21 (1:19:18)
2. Daniel Björklund -75 Örebro 37:40 1:20:56 (1:20:54)
3. Petter Sallnäs -82 IK NocOut.se 39:41 1:23:00 (1:22:57)
4. David Wikström -77 Västerås CK 42:11 1:28:55 (1:28:46)
5. Roger Rönningen -66 Björneborg 42:29 1:29:11 (1:29:03)
6. Jakob Fransson -81 Örebro 42:28 1:29:55 (1:29:50)
7. Cristoffer Skantz -85 IF Göta Karlstad 42:32 1:30:36 (1:30:21)
8. Rickard Gustafsson -76 Rolls-Royce IF 42:23 1:30:43 (1:30:35)
9. Edward Jewson -88 Stockholm 44:35 1:33:47 (1:33:35)
10. Louise Kjellson -79 Hjo 44:38 1:34:26 (1:34:15)
11. Per Rastbäck -81 Solna 44:23 1:34:29 (1:34:23)
12. Magnus Otterhed -68 Örebro 44:40 1:34:38 (1:34:31)
13. Petri Hurskainen -71 Björneborg 44:07 1:36:09 (1:35:55)
14. Mange Lagerbäck -75 Julita Triathlon 44:55 1:36:18 (1:36:11)
15. Omed Ahmed -78 ISO-Panel AB 44:13 1:37:34 (1:37:25)
16. Pär Ericzzon -74 Frövi 44:55 1:37:43 (1:37:33)
17. Joakim Johansson -80 Stockholm 45:37 1:39:36 (1:39:25)
18. Håkan Eriksson -77 Skoghall 47:50 1:40:01 (1:39:44)
19. Kristoffer Sjölin -71 Karlslunds IF 44:53 1:40:05 (1:39:54)
20. Imans Shams -85 Örebro 47:34 1:40:09 (1:39:56)
21. Andreas Nylund Orvet -76 Örebro 43:35 1:41:04 (1:40:54)
22. Mathias Johansen -71 Örebro 47:34 1:41:33 (1:41:22)
23. Håkan Lundh -61 Ervalla SK 47:51 1:42:11 (1:42:01)
24. Tomas Larsson -74 EBS Eskilstuna 49:03 1:43:10 (1:43:03)
25. Martin Jakobsson -87 Örebro 49:17 1:43:17 (1:43:09)
26. Peter Nylund -65 Örebro   1:46:26 (1:46:15)
27. Stefn Davisson -60 Strängnäs 51:43 1:46:47 (1:46:18)
28. Fredrik Grunnberg -74 Karlstad 50:24 1:47:04 (1:46:48)
29. Ola Persson -64 Arboga 50:34 1:47:20 (1:47:02)
30. Jan Olsson -70 Karlstad 47:52 1:47:44 (1:47:27)
31. Peter Nolåkers -73 Örebro 49:45 1:47:58 (1:47:48)
32. Jörgen Lennartsson -72 Strängnäs 51:57 1:50:27 (1:50:12)
33. Thomas Andrén -67 Saco Runners 52:47 1:52:47 (1:52:37)
34. Tomas Lindel -72 AB Karl-Hedin IF 53:30 1:54:44 (1:54:37)
35. Oscar Klingensjö -82 Mariefred 55:04 2:02:51 (2:02:45)
36. Helena Engström -77 Rinkaby 1:00:14 2:05:47 (2:05:26)
37. Oskar Eriksson -90 Köping 56:05 2:06:22 (2:06:01)
38. Lars Lanneborn -67 Örebro   2:13:07 (2:12:46)
39. Ove Engman -39 Elvans IF   2:23:32 (2:23:18)
 
10 km motion
Plac Namn Klubb   10 km
1. Ulf Hallmén -68 Hagaby GoIF   34:41 (34:40)
2. Christoffer Björnqvist -84 Hammarby Friidrott   36:25 (36:23)
3. Robert Fogelkvist -70 Motala AIF   38:08 (38:05)
4. Jonas Axén -84 Motala AIF   38:12 (38:10)
5. Thomas Wiik -73 Motala AIF   38:19 (38:16)
6. Fredrik Zeitelberg -77 Motala AIF   38:21 (38:17)
7. Mohamed Hassan -99 IF Start   38:28 (38:25)
8. Johanna Eriksson -81 Motala AIF   38:28 (38:25)
9. Lars Lundegård -65 IF Göta Karlstad   38:31 (38:27)
10. Patrik Björling -70 Örebro   38:41 
11. Mikael Grip -67 GOIF Tjalve   38:44 (38:42)
12. Magnus Segolsson -76 I2IF Triathlon   38:45 (38:38)
13. Lennart Eriksson -66 IF Göta Karlstad   39:08 (39:04)
14. Michael Karlsson -64 Motala AIF   39:11 (39:06)
15. Stefan Asp -70 Motala AIF   39:22 (39:17)
16. Daniel Fredhe -79 Karlslunds IF   39:38 
17. Mikael Larsson -80 IS Göta   39:49 
18. Heshlu Andemariam -97 IF Start   40:42 
19. Björn Robinson -65 Karlskoga LK   40:56 (40:53)
20. Helena von Elern -72 Örebro AIK   40:58 (40:52)
21. Maria Eriksson -76 IF Start   43:05 (42:58)
22. Carolina Höij -76 Kristinehamn   44:01 (43:53)
23. Staffan Häggeborn -52 Västerås Löparklubb   44:51 (44:45)
24. Anna Bergfors -74 Örebro   45:11 (45:00)
25. Cristian Bortes -84 Sundhetsbolaget   45:22 (45:12)
26. Susanne Hellsten -71     45:41 (45:28)
27. Stefan Poohl -66 Karlskoga Löp och Cykel   46:21 (46:11)
28. Celine Allard -01 Eskilstuna friidrott   46:56 (46:52)
29. Victor Drevenstam -84 Karlskoga LCK   47:32 (47:21)
30. Jan-Ove Lämgren -56 Kristinehamn   47:59 (47:54)
31. Fikre Niugses -97 IF Start   48:22 
32. Thomas Johansson -53 Örebro AIK   48:51 
33. Anders Sundén -60 Lesjöfors Jogging   49:26 (49:19)
34. Meles Jorjo -99 IF Start   49:38 
35. Stefan Fransson -75 Franssons Konsult AB   50:28 (50:16)
36. Klas Brynte -65 Nora   53:38 (53:19)
37. Tanja Halme -62 Östansjö SK   54:45 (54:38)
38. Matilda Gunnarsson -94 Julita Triathlon   55:42 (55:22)
39. Maria Ekström -77 Frövi IK   56:44 (56:31)
40. Sven-Olof Olofsson -46 Östansjö SK   58:47 (58:27)
41. Mattias Ekström -75 Frövi   1:00:18 (1:00:00)
42. Phime Matwangsaeng -80 Örebro   1:02:29 (1:02:26)
43. Caren Le -79 Örebro   1:02:29 
44. Göte Andersson -42 Lesjöfors Jogging   1:03:00 (1:02:42)
 
     
Örebro AIK Halvmaraton  
Result List MF
Plac Namn Klubb Tid (netto) 10 Km
Halvmaraton
1. Fredrik Björck -74   1:36:05 (1:35:56) 46:12
2. Ola Maijgren -74   1:39:26 (1:39:15) 46:31
3. Johan Westholm -72   1:44:23 (1:44:11) 49:17
4. Mathias Johansen -71   1:45:14 (1:44:59) 50:36
5. Martin Eriksson -79   1:48:03 (1:47:52) 51:30
6. Anders Börjesson -69   1:49:15 (1:49:00) 52:01
7. Linnea Green -90   1:55:51 (1:55:41) 54:45
8. Gabriel Stenström -72   2:03:01 (2:02:44) 56:30
9. Per Karlsson -67 Ericsson Kumla SK 2:14:47 (2:14:32)  
10 km
1. David Kjellen -95 IF Göta Karlstad 34:51 (34:48)  
2. Erik Österholm -85 Motala AIF 35:52 (35:48)  
3. Ulf Hallmen -68 Hagaby GoIF 36:09 (36:06)  
4. Daniel Johansson -86 Örebro 36:37 (36:34)  
5. Johan Edström -80 ÖrebroAIK 37:21 (37:17)  
6. Fredrik Zeitelberg -77 Motala AIF 37:26 (37:21)  
7. Daniel Olausson -75 Motala AIF 38:25 (38:19)  
8. Thomas Wiik -74 Motala AIF 38:41 (38:36)  
9. Robin Månbrant -86 ÖrebroAIK 38:49 (38:45)  
10. Jocke Björling -78 Söndagsmilen Lindö Norrköping 38:57 (38:52)  
11. Mohamed Hassan -99 IF Start 39:10 (39:10)  
12. Patrik Björling -70   39:23 (39:17)  
13. Mikael Grip -67 Tjalve IF Norrköping 39:25 (39:20)  
14. Lennart Eriksson -66 IF Göta Karlstad 39:26 (39:22)  
15. Erik Håkansson -85 Kils AIK 39:33 (39:28)  
16. Mikael Karlsson -71 Motala AIF 39:34 (39:28)  
17. Lars Lundegård -65 KFUM Örebro 39:38 (39:33)  
18. Lars-Åke Kvist -74 ÖrebroAIK 39:40 (39:35)  
19. Johan Nordqvist -73 Söndagsmilen Lindö Norrköping 40:53 (40:48)  
20. Mikael Strussenfelt -62 Karlskoga löparklubb 41:00 (40:57)  
21. Malcom Chapman -71 IF Göta Karlstad 41:02 (40:56)  
22. Björn Robinsson -65 Karlskoga löparklubb 41:44 (41:44)  
23. Lovisa Persson -91 OK Tisaren 42:07 (42:00)  
24. Robert Johansson -68 Karlslunds IF Skidor 43:53 (43:45)  
25. Maria Eriksson -76 IF Start 44:01 (43:55)  
26. Staffan Häggeborn -52 Västerås LK 44:07 (43:59)  
27. Anna Bergfors -74   45:08 (45:00)  
28. Elias Kvist -03 ÖrebroAIK 45:48 (45:43)  
29. Stefan Fagrell -70 Lesjöfors Jogging 47:49 (47:37)  
30. Lennart Börjesson -67 Karlskoga 48:16 (48:05)  
31. Lars-Erik Carlsson -56 IF Göta Karlstad 48:36 (48:24)  
32. Anders Sunden -60 Lesjöfors Jogging 49:11 (48:59)  
33. Mattias Nilsson -71 IF Start 49:31 (49:23)  
34. Mikael Johansson -62 Örebro 51:11 (50:57)  
35. Angelica Magnor -94 I2 IF Triathlon 56:53 (56:40)  
36. Magnus Åkesson -71 Ericsson SK 1:07:07 (1:06:51)  
Number of records: 45
     

Copyright Örebro AIK 2009