Örebro AIK halvmaraton Menu

Resultat Örebro AIK Halvmaraton 2017-04-19

 

Resultat Örebro AIK Halvmaraton      
         
Halvmaraton kvinnor      
Placering Namn Klubb 10 km 21,1km
1. Susanne Bornmar -75 IK NocOut.se 39:15 1:23:12  (1:23:08)
2. Mikaela Kemppi -73 Örebro AIK 39:32 1:26:34  (1:26:34)
3. Liduina van Sitteren -89 Örebro AIK 41:46 1:29:52  (1:29:47)
4. Jenny Rask -77 IK Akele 42:57 1:31:07  (1:31:02)
5. Anna Pettersson -70 IF Start 44:31 1:34:42  (1:34:36)
7. Anna Hultgren -76 Rörbäcksnäs IS 48:50 1:40:30  (1:40:19)
8. Anna-Karin Frih -75 Örebro AIK 47:54 1:40:53  (1:40:45)
10. Sanna Rutqvist -87 Örebro AIK 49:24 1:41:31  (1:41:17)
11. Sara Jakobsson -87 Örebro AIK 47:19 1:41:55  (1:41:47)
12. Susanna Hellsten -71 IF Start 48:40 1:43:27  (1:43:13)
13. Rose-Marie Enmalm -54 IF Start 47:55 1:45:54  (1:45:47)
15. Annika Linblom -60 Glanshammars IF 49:57 1:47:37  (1:47:26)
16. Susanna Danielsson -70 Örebro AIK 50:33 1:47:54  (1:47:45)
17. Elin Larsson -79 IFK Nora 50:33 1:48:39  (1:48:31)
19. Emma Axelsson -87 Örebro AIK 51:34 1:51:11  (1:50:57)
20. Susanne Felldin -71 Kumla SF 51:44 1:51:46  (1:51:35)
22. Malin Säterås -78 Örebro AIK 51:29 1:52:58  (1:52:50)
23. Hanna Fridhamre -77 IFK Nora 52:05 1:53:43  (1:53:34)
25. Tove Anger -80 Örebro AIK 55:34 1:56:21  (1:56:07)
26. Annica Hessler -56 Östansjö SK 55:33 2:01:36  (2:01:27)
28. Carin Calleberg -70 Örebro AIK   2:11:35  (2:11:18)
29. Kia Johannessen -79 Örebro AIK   2:11:43  (2:11:29)
         
Halvmaraton Män      
Placering Namn Klubb 10 km 21,1km
1. Erik Anfält -76 Örebro AIK 33:40 1:11:49  (1:11:49)
2. David Olerup -85 Terrible Tuesdays Triathlon Club 34:52 1:13:37  (1:13:36)
3. Peter Hall -77 IK Akele 34:51 1:13:48  (1:13:45)
4. Niklas Wassberg -91 IF Göta Karlstad 34:29 1:13:53  (1:13:53)
5. Ludvig Börjesson -77 Örebro AIK 35:03 1:14:49  (1:14:49)
6. Andreas Ingberg -82 Örebro AIK 35:50 1:15:37  (1:15:37)
7. Heshlu Andemariam -97 IF Start 35:50 1:15:59  (1:15:55)
8. Jasko Jusufbegovic -87 IK NocOut.se 35:51 1:17:07  (1:17:04)
9. Johan Gustafsson -76 Tjalve IF Norrköping 36:32 1:17:40  (1:17:37)
10. Fredrik Johnsson -75 Örebro AIK   1:17:43  (1:17:41)
11. Per Arvidsson -86 IF Start 35:51 1:18:02  (1:17:59)
12. Elias Zika -81 IF Start 36:58 1:18:38  (1:18:34)
13. Pär Englund -77 Wedevågs IF 36:57 1:19:14  (1:19:10)
14. Erik Åström -79 IK Akele 37:01 1:20:04  (1:20:00)
15. Jacob Bergemalm -80 Örebro AIK 37:23 1:20:12  (1:20:12)
16. Fredrik Rådström -83 Hällefors LK 38:30 1:21:18  (1:21:18)
17. Dan Bäck -75 Kumla SF 42:13 1:21:55  (1:21:50)
18. Jimmie Espling -75 FK Studenterna 38:29 1:22:23  (1:22:19)
19. Ronny Collin -69 Örebro AIK 39:01 1:22:30  (1:22:26)
20. Amaru Ubillus -88 IK NocOut.se 37:57 1:23:00  (1:22:57)
21. Christoffer Skantz -85 IF Göta Karlstad 39:07 1:23:05  (1:23:00)
22. Mikael Ceder -82 IK NocOut.se 36:59 1:23:12  (1:23:09)
24. Oskar Larsson -90 Örebro AIK 38:43 1:24:11  (1:24:07)
25. Rodney Hundermark -69 IFK Nora 40:45 1:25:10  (1:25:03)
26. Jonas Lundkvist -66 IK Akele 39:22 1:25:24  (1:25:19)
27. Nicklas Forsling -71 IF Start 40:41 1:25:36  (1:25:28)
28. Mikael Persson -67 IFK Nora 40:50 1:25:42  (1:25:36)
29. Björn Eriksson -86 Örebro AIK 40:38 1:25:50  (1:25:43)
30. Andreas Norling -78 Örebro AIK 40:03 1:26:19  (1:26:14)
31. Jan Norén -69 Örebro AIK 40:53 1:26:22  (1:26:14)
32. Oliver Bordier -88 IF Start 41:27 1:27:08  (1:27:08)
33. Johan Ingjald -87 IF Start 42:10 1:27:50  (1:27:44)
34. Mikael Edberger -70 Örebro AIK 39:39 1:27:53  (1:27:47)
35. Magnus Otterhed -68 Örebro AIK 41:38 1:28:08  (1:28:00)
36. Stefan Gustafsson -86 Örebro AIK 42:12 1:28:24  (1:28:18)
37. Peter Törnqvist -69 Östansjö SK 41:38 1:28:58  (1:28:52)
38. Robert Vestman -82 Östansjö SK 42:10 1:29:12  (1:29:05)
39. Ingemar Andersson -62 IK Akele 41:38 1:29:17  (1:29:11)
40. Jacob Halvarsson -88 Karlslunds IF 40:56 1:30:33  (1:30:29)
41. Erik Åkerling -85 Örebro AIK 43:19 1:30:50  (1:30:44)
42. Robert Brundin -80 Karlslunds IF 41:45 1:31:01  (1:30:57)
43. Patrik Landström -69 IK NocOut.se 42:27 1:31:10  (1:31:04)
44. Dannis Pribisalic -85 Örebro AIK 42:13 1:31:10  (1:31:05)
45. Conrad Granath -78 IF Start 42:54 1:31:10  (1:31:03)
46. Jörgen Laestadius -72 Örebro AIK 43:18 1:31:42  (1:31:34)
47. Andreas Österlund -71 Örebro AIK 42:15 1:32:14  (1:32:07)
48. Rasmus Turesson -88 IK NocOut.se 40:19 1:32:37  (1:32:33)
49. Fredrik Härdfeldt -80 Örebro AIK 39:01 1:32:50  (1:32:46)
51. Torbjörn Sjölander -61 Örebro AIK 45:14 1:35:01  (1:34:54)
52. Andreas Björklund -72 IK NocOut.se 44:47 1:35:03  (1:34:55)
56. Pär Ericzzon -74 Örebro AIK 44:06 1:36:27  (1:36:21)
57. Jonny Larsson -61 Laxå OK 45:13 1:36:36  (1:36:29)
58. Victor Drevenstam -84 Karlskoga LCK 42:55 1:36:53  (1:36:47)
59. Andreas Jonsson -90 Östansjö SK 45:22 1:37:26  (1:37:18)
60. Rolf Mellberg -60 Sisu Forshaga 46:53 1:37:54  (1:37:42)
61. Klas Flygare -65 Glashammars IF 46:51 1:38:09  (1:37:58)
62. Alexander Centerfjäll -89 Åsbro GoIF 46:12 1:38:21  (1:38:11)
64. Christer Hansson -65 Örebro AIK 47:10 1:39:36  (1:39:27)
66. Fredrik Holm -73 Örebro AIK 47:19 1:39:53  (1:39:45)
69. Hans Backström -53 Östansjö SK 45:18 1:41:06  (1:40:59)
70. Kent Ekblad -57 Glanshammars IF 46:59 1:41:27  (1:41:16)
71. Mattias Rekonius -72 Örebro AIK 45:12 1:41:46  (1:41:32)
72. Fredrik Johnsen -79 Storådalens SK 46:10 1:41:50  (1:41:42)
74. Stefan Alexandersson -76 Strängnäs löparklubb 49:22 1:42:13  (1:41:56)
75. Thomas Nordin -66 Örebro AIK 46:07 1:42:47  (1:42:41)
76. Arne Hildingsson -66 Östansjö SK 49:24 1:43:00  (1:42:51)
78. Tomas Lahall -61 Glanshammar IF 49:17 1:43:13  (1:43:00)
79. Thomas Stenius -79 Örebro AIK 45:12 1:43:14  (1:43:07)
80. Göran Rasberg -53 Örebro AIK 49:18 1:43:22  (1:43:14)
81. Torbjörn Persson -63 Östansjö SK 46:59 1:44:12  (1:44:03)
82. Tommy Persson -70 Storådalens SK 48:50 1:44:23  (1:44:11)
84. Matias Dahlin -83 Storådalens SK 48:50 1:44:43  (1:44:31)
86. Göte Pettersson -57 Örebro AIK 48:55 1:46:28  (1:46:19)
87. Stefan Davidsson -60 Strängnäs löparklubb 51:02 1:47:08  (1:46:48)
89. Kent Johansson -68 Östansjö SK 51:13 1:48:28  (1:48:16)
91. Ove Karasiak -53 Åsbro GoIF 50:34 1:50:20  (1:50:10)
92. Magnus Johannessen -71 ÖrebroAIK 52:55 1:50:42  (1:50:29)
93. Jörgen Lennartsson -72 Strängnäs löparklubb 51:57 1:50:45  (1:50:29)
94. Stig Jonsson -62 Laxå OK 49:16 1:50:57  (1:50:49)
97. Lars Karlsson -64 Östansjö SK 48:58 1:52:04  (1:51:55)
100. Jonas Svensson -78 IF Start 51:29 1:52:58  (1:52:51)
103. Per Börjesson -54 Östansjö SK 52:05 1:55:31  (1:55:22)
104. Christer Kvam -66 Mälarsjukhusets IF 53:37 1:56:42  (1:56:25)
105. Ola Wistrand -70 IF Start 52:34 1:57:01  (1:57:01)
106. Torbjörn Tångring -62 Filipstad Friidrott 51:16 1:58:59  (1:58:46)
108. Mats Fransén -65 Östansjö SK 53:14 2:00:14  (2:00:01)
110. Sivert Lignell -53 IF Start 55:50 2:04:06  (2:04:00)
114. Anders Eriksson -56 Enköpings AIF   2:11:30  (2:11:16)
117. Johnny Lundin -57 Filipstad Friidrott   2:19:25  (2:19:13)
         
Halvmaraton motion      
Placering Namn Klubb 10 Km Tid (netto)
1. Jonas Evaldsson -81 KMTi Adventure Racing 39:28 1:23:40  (1:23:35)
2. Jakob Wall -93 Bocksboda löparklubb 44:51 1:34:22  (1:34:12)
3. Martin Jakobsson -87 Svillinge IF 44:12 1:35:46  (1:35:36)
4. Fredrik Björck -74   46:12 1:36:05  (1:35:56)
5. Rebecca Johansson -81 Karlstad 45:47 1:36:13  (1:36:03)
6. Torbjörn Holmqvist -69 Örebro AIK 44:30 1:36:20  (1:36:12)
7. Ola Maijgren -74   46:31 1:39:26  (1:39:15)
8. Mikael Hansson -63 Örebro 45:14 1:39:40  (1:39:30)
9. Tomas Erlandsson -67 Örebro 47:51 1:40:12  (1:40:00)
10. Lars-Erik Almberg -69 Glanshammars IF 48:03 1:40:55  (1:40:44)
11. Frida Nilsson -85 Time for Ghana 49:24 1:41:30  (1:41:15)
12. Christoffer Sköld -88 Sollentuna 47:50 1:42:00  (1:41:54)
13. Jan Olsson -70 Futten Karlstad 49:43 1:43:05  (1:42:44)
14. Johan Westholm -72   49:17 1:44:23  (1:44:11)
15. Mathias Johansen -71   50:36 1:45:14  (1:44:59)
16. Magdalena Sjödin -76 OK Tisaren 51:20 1:46:47  (1:46:33)
17. Martin Eriksson -79   51:30 1:48:03  (1:47:52)
18. Anders Börjesson -69   52:01 1:49:15  (1:49:00)
19. Elin Ekerheim -85 Time for Ghana 52:50 1:50:33  (1:50:18)
20. Felix Jaanivald -85 Örebro 52:56 1:51:05  (1:50:51)
21. Johan Ekblom -86 Kumla 52:00 1:51:33  (1:51:23)
22. Ulrica Evertsson -70 Lillkyrka 51:53 1:52:05  (1:51:54)
23. Bengt Lindgren -47 Vallentuna FK 52:45 1:52:14  (1:52:05)
24. Mikael Löf -77 Örebro 49:20 1:52:53  (1:52:46)
25. Martin Karlsson -82 Stora Mellösa 48:15 1:54:07  (1:53:59)
26. Daniel Karlsson -89 Örebro 52:00 1:55:10  (1:55:00)
27. Linnea Green -90   54:45 1:55:51  (1:55:41)
28. Ronny Lundberg -60 Rolls-Royce IF 55:29 2:00:14  (2:00:03)
29. Gabriel Stenström -72   56:30 2:03:01  (2:02:44)
30. Olle Karlsson -85 Örebro 55:30 2:06:31  (2:06:20)
31. Jimmy Glinnerås -71 Örebro   2:07:27  (2:07:15)
32. Mats Alexandersson -67 Fjugesta IF   2:08:10  (2:07:57)
33. Alexandra Nyman -86 Örebro   2:09:08  (2:08:53)
34. Kristoffer Calais -86 Örebro   2:13:10  (2:12:54)
35. Per Karlsson -67 Ericsson SK Kumla    2:14:47  (2:14:32)
         
10 km        
Placering Namn Klubb Tid (netto)  
1. David Kjellén -95 IF Göta Karlstad 34:51  (34:48)  
2. Erik Österholm -85 Motala AIF 35:52  (35:48)  
3. Ulf Hallmen -68 Hagaby GoIF 36:09  (36:06)  
4. Daniel Johansson -86 Örebro 36:37  (36:34)  
5. Johan Edström -80 Örebro AIK 37:21  (37:17)  
6. Fredrik Zeitelberg -77 Motala AIF 37:26  (37:21)  
7. Daniel Olausson -75 Motala AIF 38:25  (38:19)  
8. Thomas Wiik -74 Motala AIF 38:41  (38:36)  
9. Robin Månbrant -86 Örebro AIK 38:49  (38:45)  
10. Jocke Björling -78 Söndagsmilen Lindö Norrköping 38:57  (38:52)  
11. Mohamed Hassan -99 IF Start 39:10  (39:10)  
12. Patrik Björling -70   39:23  (39:17)  
13. Mikael Grip -67 Tjalve IF Norrköping 39:25  (39:20)  
14. Lennart Eriksson -66 IF Göta Karlstad 39:26  (39:22)  
15. Erik Håkansson -85 Kils AIK 39:33  (39:28)  
16. Mikael Karlsson -71 Motala AIF 39:34  (39:28)  
17. Lars Lundegård -65 KFUM Örebro 39:38  (39:33)  
18. Lars-Åke Kvist -74 Örebro AIK 39:40  (39:35)  
19. Johan Nordqvist -73 Söndagsmilen Lindö Norrköping 40:53  (40:48)  
20. Mikael Strussenfelt -62 Karlskoga löparklubb 41:00  (40:57)  
21. Malcom Chapman -71 IF Göta Karlstad 41:02  (40:56)  
22. Björn Robinsson -65 Karlskoga löparklubb 41:44  (41:44)  
23. Lovisa Persson -91 OK Tisaren 42:07  (42:00)  
24. Robert Johansson -68 Karlslunds IF Skidor 43:53  (43:45)  
25. Maria Eriksson -76 IF Start 44:01  (43:55)  
26. Staffan Häggeborn -52 Västerås LK 44:07  (43:59)  
27. Anna Bergfors -74   45:08  (45:00)  
28. Elias Kvist -03 Örebro AIK 45:48  (45:43)  
29. Stefan Fagrell -70 Lesjöfors Jogging 47:49  (47:37)  
30. Lennart Börjesson -67 Karlskoga 48:16  (48:05)  
31. Lars-Erik Carlsson -56 IF Göta Karlstad 48:36  (48:24)  
32. Anders Sunden -60 Lesjöfors Jogging 49:11  (48:59)  
33. Mattias Nilsson -71 IF Start 49:31  (49:23)  
34. Mikael Johansson -62 Örebro 51:11  (50:57)  
35. Angelica Magnor -94 I2 IF Triathlon 56:53  (56:40)  
36. Magnus Åkesson -71 Ericsson SK 1:07:07  (1:06:51)  

Copyright Örebro AIK 2009