Örebro AIK halvmaraton Menu

Resultat Örebro AIK Halvmaraton 2018-04-18

Resultat

Halvmaraton Tävling

Placering Namn Klubb 10 km       21,1km
Kvinnor
1. Josefin Gerdevåg -81 KFUM Örebro Friidrott 38:11       1:21:30
2. Åsa Höög -71 Kumla SF 40:15       1:25:52
3. Liduina van Sittern -89 Örebro AIK 39:29       1:26:59
4. Marie Sandberg -81 Sköldinge IF 42:04       1:29:10
5. Ingrid Zigler -76 Örebro AIK 42:48       1:32:06
6. Jenny Rask -66 IK Akele 43:12       1:32:20
7. Frida Nilsson -85 Örebro AIK 43:30       1:35:07
8. Elin Käll -77 Örebro AIK 45:39       1:36:49
9. Victoria Pettersson -88 IF Göta 45:53       1:39:11
10. Sofia Persson -94 Östansjö SK 47:46       1:40:46
11. Pansy Ståhl -72 IF Start         1:46:59
12. Jenny Helldén -81 Runacademy 53:03       1:48:56
13. Elin Larsson -79 IFK Nora 51:31       1:49:49
14. Sussnne Feldin -71 Kumla SF 52:13       1:50:59
15. Malin Ragnarsson -91 Örebro AIK 53:02       1:52:46
16. Erika Andersson -91 Örebro AIK 53:02       1:52:46
17. Therese Sätre -77 Örebro AIK 52:43       1:56:35
18. Anna Nilsson -71 IF Start 55:20       1:58:42
19. Karin Nordmark -71 Örebro AIK 55:39       2:00:12
20. Karina Larsson -66 Kungsörs SK 55:45       2:03:54
21. Anna Hilmersson -76 Örebro AIK 59:32       2:08:11
22. Carin Calleberg -70 Örebro AIK         2:14:37
  Hanna Fridhamre -77 IFK Nora 53:09       DNF
  Cecilia Svedin -76 Örebro AIK         DNS
  Nathalie Karlsson -90 Örebro AIK         DNS
Män
1. Thomas Chaillou -85 KFUM Örebro 33:09       1:10:50
2. Erik Anfält -76 Örebro AIK 33:37       1:12:13
3. Peter Hall -77 IK Akele 34:34       1:13:47
4. Alexander Holm -92 Tjalve IF Norrköping 35:38       1:16:10
5. Claes Ivenborg -73 IK NocOut.se 36:07       1:16:57
6. Magnus Svesson - IK NocOut.se 36:51       1:17:49
7. Jonathan Kandelin -94 Örebro AIK 36:22       1:18:27
8. Ludvig Börjesson -77 Örebro AIK 37:03       1:19:12
9. Viktor Johansson -90 LK Gränslöst 37:45       1:19:31
10. David Berg -87 IF Start 37:44       1:19:55
11. Henrik Sparrnäs -92 Tjalve IF Norrköping 37:44       1:20:10
12. Jacob Halvarsson -88 Karlslunds IF 37:46       1:20:47
13. Daniel Näkne -86 Tjalve IF Norrköping 38:11       1:21:21
14. Elias Zika -79 IF Start 37:45       1:21:35
15. Dan Bäck -75 Kumla SF 38:36       1:21:46
16. Jonas Lundkvist -77 IK Akele 38:35       1:22:05
17. Oskar Larsson -90 Örebro AIK 38:36       1:22:06
18. Sören Forsberg -63 Örebro AIK 38:55       1:23:00
19. Johan Floden -76 Örebro AIK 39:47       1:23:21
20. Ronny Collin -69 Örebro AIK 39:47       1:23:27
21. Christopher Skantz -85 IF Göta         1:23:59
22. Mathias Viktorsson -82 LK Gränslöst 38:54       1:24:23
23. Johan Ingjald -87 IF Start 40:38       1:24:25
24. Robert Fogelkvist -76 Motala AIF 39:48       1:24:30
25. Magnus Mossberg -71 Kopparbergs IF 39:48       1:24:44
26. Jasko Jusufbegovic -87 IK NocOut.se 36:23       1:25:16
27. Björn Eriksson -86 Örebro AIK 39:48       1:25:22
28. Fredrik Johnsson -75 Örebro AIK 38:04       1:25:38
29. Andreas Norling -78 Örebro Aik 39:48       1:25:38
30. Fredrik Filipsson -81 Tjalve IF Norrköping 38:54       1:26:06
31. David Renman -90 Svillinge IF 40:54       1:26:17
32. Peter Welander -75 Örebro AIK 40:28       1:27:30
33. Mattias Waldebring -75 Strängnäs Löparklubb 40:54       1:27:31
34. Anders Ekholm -75 Örebro AIK 41:38       1:27:55
35. Magnus Otterhed -68 Örebro AIK 40:59       1:28:16
36. Andrew Lowry -79 Örebro AIK 41:51       1:28:28
37. Kenth Pettersson -70 IK Nocout.se 42:04       1:28:41
38. Martin Duberg -85 Örebro AIK 42:24       1:29:22
39. Patrik Bergström -68 Örebro AIK 41:40       1:29:36
40. Erik Åkerling -85 Örebro AIK 42:35       1:29:59
41. Christoffer Smed -90 Örebro AIK 43:06       1:30:12
42. Robert Vestman -82 Östansjö SK 42:51       1:30:40
43. Mikael Knutsson -63 IK Akele 42:34       1:30:44
44. Conrad Granath - IF Start 42:52       1:31:19
45. Peter Törnqvist -69 Östansjö SK 42:51       1:31:36
46. Erik Froste -67 Strängnäs Löparklubb 43:30       1:32:22
47. Andreas Björklund -72 IK NocOut.se 43:28       1:32:41
48. Jörgen Laestadius -72 Örebro AIK         1:32:52
49. Torbjön Annen - IK NocOut.se 44:18       1:33:43
50. Alexander Centerfjäll -89 Åsbro Goif 44:28       1:33:45
51. Andreas Österlund -71 Örebro AIK 44:29       1:34:02
52. Johan Svanholm -76 Örebro AIK 44:29       1:34:02
53. Johan Haglund -88 IF Göta 44:31       1:34:10
54. Tony Larsson -71 Kungsörs SK 43:41       1:34:11
55. Thomas Stenius -79 LK Gränslöst 43:49       1:35:32
56. Joakim Oskarsson -61 IFK Nora 44:31       1:35:50
57. Jonny Larsson -61 Östansjö SK 45:33       1:36:15
58. Johan Lundqvist -74 Örebro AIK 43:56       1:36:51
59. Anders Avella -86 Örebro AIK 45:11       1:37:43
60. Pär Ericzzon -74 Örebro AIK 43:35       1:37:45
61. Torbjörn Holmquist -69 Örebro AIK 45:39       1:39:41
62. Arne Hildingsson -66 Östansjö SK 48:44       1:43:10
63. Hans Backström -53 Östansjö SK 48:05       1:43:32
64. Göte Pettersson -57 Örebro AIK 48:41       1:45:00
65. Torbjörn Persson -63 Östansjö SK 47:46       1:46:14
66. Patricio Caro - Eart Bike 46:29       1:46:43
67. Anders Stenvall -79 Strängnäs Löparklubb 49:16       1:47:25
68. Mattias Olofsson -70 Storådalen         1:48:03
69. Åge Sollien -62 Örebro AIK 49:46       1:48:42
70. Anders Eklöv -82 Örebro AIK 49:33       1:49:57
71. Lars Åke Kvist -74 Örebro AIK 53:10       1:49:57
72. Robert Larsson -86 Örebro AIK 48:17       1:51:07
73. Lars Karlsson -64 Östansjö SK 48:57       1:53:07
74. Stig Jonsson -62 Laxå OK 51:10       1:55:03
75. Ove Karasiak -53 Åsbro Goif 53:39       1:56:29
76. Mats Franzén -65 Östansjö SK 52:31       1:57:31
77. Carl Johan Thysell -68 Örebro AIK 55:29       1:58:13
78. Erik Malm -49 IFK Nora          2:00:16
78. Lars Hilmersson -68 Örebro AIK 59:33       2:08:11
  Abraha Adhanom -77 Eskilstuna Friidrott         DNS
  Ivan Forsgren -86 OK Tisaren         DNS
  Jan-Olov Andersson -51 LK Nyköpings Runners         DNS
  Fredrik Zetterberg -85 Granbergsdals IF 45:39       DNF
  Jonas Lyndin -77 Örebro AIK         DNS
  Rodney Hundermark -69 IFK Nora         DNS
  Jonas Janegren -71 IF Start         DNS

 

Resultat

Halvmaraton Motion

Placering Namn Klubb 10 Km       21 Km
1. Mikael Kjellander -83 Julita Triathlon 39:49       1:25:46
2. Fredrik Eriksson -78 Berga LK 39:56       1:26:05
3. Klas Bertin -88 Julita Triathlon 40:15       1:27:37
4. Tobias Salonen Melchersson -79 Linköping 40:16       1:28:23
5. Per Johan Norman -77 Kristinwhamn OK 42:34       1:29:43
6. Håkan Jonsson -74 IFK Kristinehamn 42:35       1:30:10
7. Dennis Bergström -83 Träd i kraft 43:30       1:31:15
8. Mats Johansson -72 Hallsberg 43:37       1:31:53
9. Andreas Kjellin -83 Örebro 43:30       1:33:03
10. Fredrik Björk -74 Örebro 44:37       1:34:20
11. Per Malm -84 Örebro 44:39       1:36:13
12. Björn Engqvist -81 Örebro 46:04       1:36:23
13. Daniel Eklund -83   45:19       1:38:01
14. Håkan Eriksson -77   45:51       1:38:37
15. Anders Westerlund -80 Örebro 45:52       1:38:53
16. Anders Montén -83 Örebro 46:14       1:39:58
17. Marie Tommila -77 Kungsörs SK 47:03       1:42:10
18. Rasmus Lindahl -91 Örebro 47:46       1:42:28
19. Rickards Darzins -86   43:53       1:42:34
20. Selmir Pajazetovic -78 Frövi IK 48:28       1:42:48
21. Johan Lundqvist -   48:00       1:43:27
22. Anders Danielsson -   49:15       1:44:19
23. Victor Olofsson -76 Kungsörs SK 48:02       1:44:22
24. Jonas Granemar -79 Örebro 47:47       1:45:24
25. Jan Olsson -70 Futten Karlstad 49:54       1:45:37
26. Elin Ekerheim -85 Time for Ghana 49:23       1:46:53
27. Gabriel Sebastian -79           1:47:28
28. Hanna Richter -81 Team Nordic Trail 50:43       1:47:34
29. Anna Svensson -85 Berber idrottssällskap 50:48       1:47:59
30. Fredrik Sandberg -   50:54       1:49:33
31. Stefan Liljebjörn -76           1:49:42
32. Ulrica Evertsson -70 Lillkyrka 52:14       1:50:41
33. Cesar Galindo -77   51:32       1:52:29
35. Christer Kvam -   53:37       1:54:41
34. Nina Huss -79 Arvin meritor 53:02       1:54:43
36. Alexandra Nyman -86 Örebro 54:04       1:55:56
37. Jenny Ström -75 Strängnäs Löparklubb 54:42       1:56:43
38. Sofia Eriksson -75 Strängnäs Löparklubb 54:42       1:56:43
39. Andreas Nilsson -71 Kumla 52:53       1:58:35
40. Emily Folkö -91 Örebro 55:48       1:58:36
41. Stellan Ravelin -75 Kungsörs SK 51:46       1:58:41
42. Ulf Alenstad -78 MIF 55:07       1:59:37
43. Jan Kläre -72   56:58       2:01:04
44. Peder Thunander -65   57:00       2:01:04
45. Peter Smedberg -72 Glimmerhammer Runners 58:29       2:03:05
46. Veronika Fritz -74 MIF 58:28       2:03:06
47. Fredrik Borsch -82 MIF 58:29       2:07:03
  Niklas Gustafsson -91 Örebro         DNS
  Magnus Dåverhög -77 Kristinehamn         DNS
  Jörgen Lenartsson -72   52:46       DNF
  Marie Österling -72 Örebro         DNS
  Per-Erik Jonsson -60 Arvika         DNS
  Stefan Lilljebjörn -76 Örebro         DNS
  Andreas Ahlin -74 Karlskoga         DNS
  Louise Kjellson -79 Hjo 45:48       DNF
  Janne Werner -88 Kumla         DNS
10 km Motion
1. Niklas Wassberg - IF Göta 34:17        
2. David Kjellen -95 IF Göta 35:30        
3. Johanna Eriksson -81 Motala AIF 36:17        
4. Ulf Halmén Hagaby GoIF Örebro 37:38        
5. Mikael Grip -67 Sandsjöbäckens Norköpingsstaffeten 41:09        
6. Patrik Björkling -   41:28        
7. Anna Nyström -81 IF Göta 41:42        
8. Björn Robinsson -65 Karlskoga Löparklubb 42:02        
9. Maria Eriksson -76 IF Start 42:28        
10. Ola hellström -78 Örebro AIK 42:55        
11. Malkom Chapman -71 IF Göta 44:23        
12. Antje Torstensson -75 KFUM Örebro Friidrott 44:49        
13. Staffan Häggeborn -52 Västerås LK 46:27        
14. Anna Bergfors -   48:02        
15. Anders Sunde'N - Lesjöfors jogging 48:48        
16. Fredrik Johansson -70   49:23        
17. Tord Wiksten -71 KFUM Örebro Friidrott 49:36        
18. Dan Tommila -76 Kungsörs SK 49:42        
19. Rickard Jackobsson -71 Motala 50:55        
20. Sandra Peterson -70 Motala AIF 52:10        
21. Kent johansson -68 östansjö sk 56:15        
22. Stefan Fransson -71 Sandbäckens Norrköpingsstaffeten 59:19        
23. Magnus Åkesson -71 Ericsson SK Kumla 1:08:06        
  Susanne Malmqvist -52 IF Start         DNS
  Erik Johansson -90 Julita Triathlon         DNS
  Ulf Hallmén -68 Hagaby GoIF Örebro         DNS
  Rasmus Andersson -90 Örebro AIK         DNS
  Mikael Strussenfelt -62 Karlskoga Löparklubb         DNS
 

Copyright Örebro AIK 2009