Till resultatsummering 2018

Fjugestaloppet 9/6

Fjugestaloppet
Plac.NamnKlassTid
5.  Andreas Ingberg Herrar 0:17:07
6.  Mattias Nätterlund Herrar 0:17:41
7.  Pär Johansson Herrar 0:17:49
12.  Erik Högkvist Herrar 0:18:28
15.  Andreas Wendin Herrar 0:18:58
2.  Liduina van Sitteren Damer 0:19:01
17.  Fredrik Hartman Herrar 0:19:43
21.  Pär Ehrling Herrar 0:20:11
22.  Jörgen Laestadius Herrar 0:20:22
28.  Roger Elimä Herrar 0:21:54
29.  Patrik Karpaty Herrar 0:21:56
7.  Karin Karlsson Damer 0:22:33
34.  Christian Nordling Herrar 0:23:01
36.  Göte Pettersson Herrar 0:23:23
44.  Thomas Johansson Herrar 0:24:20
10.  Tove Anger Damer 0:25:03
11.  Lisa Hjalmarsson Damer 0:26:03
12.  Jenny-Ann Ehrling Damer 0:29:49
Fjugestaloppet
Plac.NamnKlassTid
2.  Johnny Sellvén Trail 1:05:46
3.  Ola Hellström Trail 1:06:23
12.  Therese Fjordäng Trail 1:12:32

Sundsvall Trail 3/6 R

Sundsvall Trail
Plac.NamnKlassTid
36.  Torbjörn Sjölander Herrar 7:38:50
58.  Jesper Johansson Herrar 8:35:14
77.  Krister Frödin Herrar 9:39:34

Vårruset 30/5 R

Vårruset
Plac.NamnKlassTid
3.  Liduina van Sitteren Kvinnor 0:18:57

Gubbracet 29/5 R

Gubbracet
Plac.NamnKlassTid
3.  Erik Anfält Herrar 0:16:07
15.  Mattias Nätterlund Herrar 0:17:16
21.  Oskar Larsson PB Herrar 0:17:33
32.  Erik Högkvist Herrar 0:18:33
40.  Christoffer Smed PB Herrar 0:18:51
67.  Kristofer Björkman PB Herrar 0:19:39
74.  Rasmus Andersson PB Herrar 0:19:47
108.  Erik Åkerling Herrar 0:20:43
267.  Johan Jongen Herrar 0:24:09
290.  Johan Jendeberg Herrar 0:24:43

Göteborgsvarvet 19/5 R

Göteborgsvarvet
Plac.NamnKlassTid
111.  Jonathan Kandelin PB Män 1:17:50
340.  Johan Flodén Män 1:23:28
358.  Björn Eriksson PB Män 1:23:43
447.  Mikael Waldenborg Män 1:24:46
797.  Fredrik Hartman PB Män 1:28:11
1237.  Magnus Otterhed Män 1:30:45
80.  Cecilia Svedin PB Kvinnor 1:31:39
95.  Ingrid Ziegler Kvinnor 1:32:41
1747.  Pär Ericzzon PB Män 1:33:26
126.  Ing Marie Johansson Kvinnor 1:33:51
1872.  Stefan Gustafsson Män 1:33:51
1874.  Andreas Österlund Män 1:33:52
2021.  Markus Liljenroth PB Män 1:34:27
185.  Nina Gustafsson PB Kvinnor 1:36:09
2507.  Erik Åkerling Män 1:36:15
3717.  Daniel Edvall Män 1:39:37
4473.  Karl Kind Män 1:41:29
5407.  Dag Sandblom Män 1:43:30
5600.  Johan Jongen PB Män 1:43:52
5900.  Johan Björnstad PB Män 1:44:30
5973.  Jonas Jadestig Män 1:44:40
678.  Julia Sandblom PB Kvinnor 1:44:52
799.  Nathalie Karlsson Kvinnor 1:46:08
6830.  Daniel Güvenal Män 1:46:25
7816.  Ola Maijgren PB Män 1:48:10
8789.  Patrik Swens PB Män 1:49:58
1512.  Caroline Högrud PB Kvinnor 1:51:13
10348.  Göte Pettersson Män 1:52:52
2197.  Malin Ragnarsson Kvinnor 1:54:45
11745.  Stefan Sjögren Män 1:55:21
11761.  Anders Eklöv Män 1:55:22
12663.  Håkan Karlsson Män 1:56:51
3088.  Erika Andersson Kvinnor 1:58:23
4005.  Karin Hardell PB Kvinnor 2:01:37
4076.  Therese Persson Kvinnor 2:01:52
4097.  Catrine Andersson PB Kvinnor 2:01:58
15705.  Thomas Johansson PB Män 2:02:20
4483.  Malin Säterås Kvinnor 2:03:15
5402.  Jenny-Ann Ehrling Kvinnor 2:06:27
6439.  Daniela Nosko Kvinnor 2:10:10
6893.  Maria Ekström Kvinnor 2:11:39
7644.  Lena Molnar PB Kvinnor 2:14:27
10138.  Anneli Watts PB Kvinnor 2:25:46

Hälleforsterrängen 12/5 R

Hälleforsterrängen
Plac.NamnKlassTid
10.  Kent Mossbäck Män 0:44:15
16.  Pär Ehrling Män 0:47:24
18.  Roger Elimä Män 0:48:19
19.  Christian Nordling Män 0:48:30
Hälleforsterrängen
Plac.NamnKlassTid
1.  Pontus Ehrling P19 0:32:17

Vintrosaloppet 10/5 R

Vintrosaloppet
Plac.NamnKlassTid
1.  Liduina van Sitteren Kvinnor 0:19:00
4.  Erik Åkerling Män 0:20:52
20.  Thomas Johansson Män 0:24:51
39.  Jimmy Glinnerås Män 0:33:58

Örebro Backyard Ultra 10/5 R

Örebro Backyard Ultra
Plac.NamnKlassTid
11.  Lena Molnar Kvinnor 5:00:00
17.  Lars Hilmersson Män 5:00:00
11.  Anna Hilmersson Kvinnor 5:00:00
Örebro Backyard Ultra
Plac.NamnKlassTid
10.  Jenny-Ann Ehrling Kvinnor 6:00:00
Örebro Backyard Ultra
Plac.NamnKlassTid
15.  Martin Widlund Män 7:00:00

KfS Kungsholmen Runt 5/5 R

KfS Kungsholmen Runt
Plac.NamnKlassTid
5.  Erik Anfält Män 1:12:05
48.  Ronny Collin Män 1:22:05
7.  Annemarie Eldholm Kvinnor 1:30:47
KfS Kungsholmen Runt
Plac.NamnKlassTid
75.  Erik Högkvist Män 0:37:55

Wedevågsloppet 5/5 R

Wedevågsloppet
Plac.NamnKlassTid
1.  Andreas Ingberg Män 0:34:52
3.  Thomas Lindahl M40 0:37:41
4.  Mattias Nätterlund Män 0:37:42
4.  Sören Forsberg M40 0:38:04
6.  Anders Larsson M40 0:40:48
9.  Jörgen Laestadius M40 0:43:03

DM/VDM Kort terräng 1/5 R

DM/VDM Kort terräng
Plac.NamnKlassTid
3.  Johnny Sellvén M35 0:14:28
4.  Pär Ehrling M40 0:15:22
5.  Erik Högkvist Msen 0:15:26
6.  Pär Ericzzon M40 0:17:05
9.  Karl Kind Msen 0:17:42
7.  Roger Elimä M40 0:18:30
1.  Göte Pettersson M60 0:18:44
1.  Lisa Hjalmarsson K35 0:20:26
8.  Pontus Ehrling P19 0:20:36
5.  Thomas Johansson M65 0:21:00
1.  Katarina Erixon K35 0:22:10

Munkastigen Trailrun 28/4 R

Munkastigen Trailrun
Plac.NamnKlassTid
1.  Erik Anfält Herrar 2:56:06
2.  Morgan Pätsi Herrar 3:08:30
3 .  Jakob Nilsson Herrar 3:15:41
6.  Martin Ingberg Herrar 3:17:52
7.  Ronny Collin Herrar 3:19:01
10.  Björn Eriksson Herrar 3:22:44
12.  Fredrik Härdfeldt Herrar 3:26:55
14.  Fredrik Hartman Herrar 3:36:49
1.  Ingrid Ziegler Damer 3:40:29
21.  Kent Mossbäck Herrar 3:46:48
3.  Therese Fjordäng Damer 4:01:39
31.  Erik Åkerling Herrar 4:02:18
37.  Andreas Österlund Herrar 4:18:13
11.  Anna-Karin Frih Damer 4:38:16
12.  Karin Karlsson Damer 4:41:31
49.  Johan Jongen Herrar 4:41:50
61.  Stefan Sjögren Herrar 4:51:18
16.  Camilla Söderberg Damer 5:09:16

Action Run 28/4 R

Action Run
Plac.NamnKlassTid
3.  Jonathan Kandelin Elit Herr 0:37:56

Trosa Ultra Backyard 28/4 R

Trosa Ultra Backyard
Plac.NamnKlassTid
93.  Torbjörn Sjölander Herr 7:00:00
Trosa Ultra Backyard
Plac.NamnKlassTid
10.  Jenny-Ann Ehrling Dam 16:00:00
Trosa Ultra Backyard
Plac.NamnKlassTid
5.  Märta Sjölander Dam 21:00:00

Kumla Stadslopp 28/4 R

Kumla Stadslopp
Plac.NamnKlassTid
3.  Andreas Ingberg Herrar 0:35:14
5.  Mattias Nätterlund Herrar 0:36:56
2.  Liduina van Sitteren Damer 0:38:52
40.  Göte Pettersson PB Herrar 0:45:49
49.  Christian Nordling Herrar 0:48:36
54.  Åge Sollien Herrar 0:49:51
13.  Tove Anger Damer 0:50:44
59.  Thomas Johansson Herrar 0:50:50
16.  Carin Calleberg Damer 0:56:58

Atea Mälarmaraton 21/4 R

Atea Mälarmaraton
Plac.NamnKlassTid
3.  Ing Marie Johansson Damer 3:25:47
Atea Mälarmaraton
Plac.NamnKlassTid
29.  Erik Högkvist Herrar 1:31:03
7.  Anna-Karin Frih Damer 1:41:04

Örebro AIK Halvmaraton 18/4 R

Örebro AIK Halvmaraton
Plac.NamnKlassTid
2.  Erik Anfält Män 1:12:13
7.  Jonathan Kandelin Män 1:18:27
8.  Ludvig Börjesson Män 1:19:12
17.  Oskar Larsson PB Män 1:22:06
18.  Sören Forsberg Män 1:23:00
19.  Johan Flodén PB Män 1:23:21
20.  Ronny Collin Män 1:23:27
27.  Björn Eriksson Män 1:25:22
29.  Andreas Norling PB Män 1:25:38
28.  Fredrik Johnsson Män 1:25:38
3.  Liduina van Sitteren Kvinnor 1:26:59
32.  Peter Welander Män 1:27:30
34.  Anders Ekholm PB Män 1:27:55
35.  Magnus Otterhed Män 1:28:16
36.  Andrew Lowry PB Män 1:28:28
38.  Martin Duberg PB Män 1:29:22
39.  Patrik Bergström Män 1:29:36
40.  Erik Åkerling PB Män 1:29:59
41.  Christoffer Smed PB (ÖAIK) Män 1:30:12
5.  Ingrid Ziegler Kvinnor 1:32:06
48.  Jörgen Laestadius Män 1:32:52
51.  Andreas Österlund Män 1:34:02
52.  Johan Svanholm Män 1:34:02
7.  Frida Nilsson PB (ÖAIK) Kvinnor 1:35:07
8.  Elin Käll PB (ÖAIK) Kvinnor 1:36:49
58.  Johan Lundqvist PB (ÖAIK) Män 1:36:51
59.  Andreas Avella PB Män 1:37:43
60.  Pär Ericzzon Män 1:37:45
61.  Torbjörn Holmqvist Män 1:39:41
64.  Göte Pettersson PB Män 1:45:00
69.  Åge Sollien Män 1:48:42
70.  Anders Eklöv PB (ÖAIK) Män 1:49:57
71.  Lars-Åke Kvist Män 1:49:57
72.  Robert Larsson Män 1:51:07
15.  Malin Ragnarsson PB (ÖAIK) Kvinnor 1:52:46
16.  Erika Andersson PB (ÖAIK) Kvinnor 1:52:46
17.  Therese Sätre Kvinnor 1:56:35
77.  Carl Johan Thysell Män 1:58:13
78.  Lars Hilmersson PB (ÖAIK) Män 2:08:11
21.  Anna Hilmersson PB Kvinnor 2:08:11
22.  Carin Calleberg Kvinnor 2:14:37
Örebro AIK Halvmaraton
Plac.NamnKlassTid
10.  Ola Hellström Motion 0:42:55

NN Marathon Rotterdam 8/4 R

NN Marathon Rotterdam
Plac.NamnKlassTid
28.  Erik Anfält Män 2:25:18
241.  Andreas Ingberg Män 2:53:51
251.  Jakob Nilsson Män 2:54:21

TOM -Trail Och Mustasch 7/4 R

TOM -Trail Och Mustasch
Plac.NamnKlassTid
4.  Björn Eriksson Herrar 2:30:35
7.  Ronny Collin Herrar 2:35:56
15.  Fredrik Hartman Herrar 2:52:26
3.  Therese Fjordäng Dam 2:56:33
24.  Erik Åkerling Herrar 3:02:05

Startmilen 7/4 R

Startmilen
Plac.NamnKlassTid
14.  Jonathan Kandelin PB Msen 0:35:18
3.  Gustav Grek M35 0:36:04
24.  Simon Schagerström PB Msen 0:36:21
3.  Pär Johansson PB M40 0:36:31
4.  Fredrik Johnsson M40 0:36:38
6.  Fredrik Härdfeldt M35 0:36:50
29.  Mattias Nätterlund Msen 0:37:22
8.  Fredrik Johnsson M40 0:37:40
8.  Martin Ingberg M35 0:37:47
1.  Sören Forsberg M55 0:37:50
3.  Johan Jendeberg M45 0:37:52
9.  Johan Flodén M40 0:37:52
2.  Liduina van Sitteren Ksen 0:38:03
34.  Erik Högkvist Msen 0:38:51
12.  Andrew Lowry PB M35 0:39:46
38.  Martin Duberg Msen 0:40:23
14.  Martin Widlund M40 0:40:40
16.  Ola Hellström M40 0:40:49
3.  Magnus Otterhed M50 0:40:51
1.  Julia Johnsson K40 0:42:03
9.  Kent Mossbäck M45 0:42:04
10.  Andreas Österlund M45 0:42:13
18.  Pär Ericzzon M40 0:42:54
5.  Elin Käll PB K40 0:44:08
13.  Jörgen Laestadius M45 0:44:14
16.  Johan Jongen M35 0:44:38
7.  Nathalie Karlsson Ksen 0:45:01
6.  Karin Karlsson PB K40 0:45:17
2.  Göte Pettersson M60 0:46:15
3.  Jenny Johansson PB K35 0:47:43
21.  Christian Nordling M40 0:49:29
9.  Åge Sollien M55 0:50:45
11.  Peter Sparrow M50 0:51:18
5.  Marie Österling PB (ÖAIK) K45 1:13:12

Varvetmilen Örebro 25/3 R

Varvetmilen Örebro
Plac.NamnKlassTid
1.  Erik Anfält Män 0:32:51
4.  Andreas Ingberg Män 0:35:18
11.  Fredrik Härdfeldt Män 0:37:32
24.  Martin Duberg Män 0:40:21
26.  Christoffer Smed PB Män 0:40:54
63.  Patrik Swens PB Män 0:44:29
70.  Anders Eklöv PB Män 0:45:46
72.  Erik Sundqvist PB Män 0:45:50
13.  Jenny Johansson Kvinnor 0:48:10
17.  Therese Persson PB Kvinnor 0:49:09
21.  Caroline Högrud Kvinnor 0:50:15
79.  Anneli Watts PB Kvinnor 1:02:32

Varvetmilen Mantorp 24/3 R

Varvetmilen Mantorp
Plac.NamnKlassTid
85.  Johan Björnstad PB Män 0:43:56

ASICS Premiärmilen 24/3 R

ASICS Premiärmilen
Plac.NamnKlassTid
32.  Annemarie Eldholm PB Kvinnor 0:42:09
68.  Nathalie Karlsson PB Kvinnor 0:45:01

Utrecht Science Park Marathon 18/3 R

Utrecht Science Park Marathon
Plac.NamnKlassTid
3.  Erik Anfält Män 1:10:06

Nora Marathon 17/3 R

Nora Marathon
Plac.NamnKlassTid
2.  Kent Mossbäck PB Män 3:26:20
4.  Andrew Lowry PB Män 3:28:13
6.  Christoffer Smed PB Män 3:30:01
8.  Andreas Österlund PB Män 3:34:55
9.  Magnus Otterhed Män 3:35:00
10.  Johan Svanholm Män 3:35:08
13.  Anders Ellow PB Män 3:39:13
3.  Charlotta Jerlström PB Kvinnor 3:42:50
4.  Ida Larsson PB Kvinnor 3:42:50
14.  Johan Lundqvist PB Män 3:42:50
15.  Torbjörn Sjölander Män 3:48:22
5.  Märta Sjölander Kvinnor 4:00:32
16.  Edmund Kurt PB Män 4:00:33
7.  Karin Karlsson Kvinnor 4:20:41
19.  Jonas Färnstrand PB Män 4:21:05
20.  Robert Larsson Män 4:21:09
8.  Therese Sätre PB Kvinnor 4:23:38
12.  Carin Calleberg Kvinnor 5:10:21
Nora Marathon
Plac.NamnKlassTid
6.  Jörgen Laestadius Män 1:35:04
2.  Cecilia Svedin Kvinnor 1:36:17
11.  Johan Björnstad Män 1:48:20
13.  Anders Eklöv PB Män 1:50:00
4.  Ewa Hellström Kvinnor 1:53:06
5.  Anna Camén Kvinnor 1:53:27
15.  Åge Sollien Män 1:54:45
7.  Therese Persson PB Kvinnor 2:01:35
8.  Camilla Söderberg Kvinnor 2:01:44
9.  Daniela Nosko PB Kvinnor 2:02:45
13.  Catrine Andersson Kvinnor 2:15:19
24.  Magnus Åkesson PB Män 2:39:39
Nora Marathon
Plac.NamnKlassTid
3.  Ola Hellström Män 0:46:21
2.  Sara Jakobsson Kvinnor 0:49:44
4.  Sanna Rutqvist Kvinnor 0:55:12

Karlstad 6-timmars 3/2 R

Karlstad 6-timmars
Plac.NamnKlassTid
25.  Jenny-Ann Ehrling Damer 6:00:00
Karlstad 6-timmars
Plac.NamnKlassTid
3.  Pär Ehrling Herrar 6:00:00

29ème Marathon International de Marrakech 28/1 R

29ème Marathon International de Marrakech
Plac.NamnKlassTid
194.  Mokhtar Bennis Herrar 1:20:49
266.  Anders Larsson Herrar 1:24:35

Copyright Örebro AIK 2009