Topp5

Topp 5 baseras på de snabbaste tiderna i triathlon, duathlon och klassikern. Rekord gäller oavsett om banan är för kort eller av olika anledningar anses vara snabb. Du ska vara medlem i Örebro AIK vid tävlingstillfället och du måste tävla/köra motionsklass i klubbens namn för att kunna slå klubbrekord. Undantag är sådana tävlingar och motionslopp (t.ex. Vasaloppet och Vätternrundan) där man inte har möjlighet att tävla i klubbens namn.

OBS att det är svårt att hålla full koll på egen hand så vi måste hjälpas åt med att hålla listorna aktuella! Vill du ha in en tid eller upptäcker felaktigheter kontakta Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Ironman

1. Morgan Pätsi 8.52:14 Kalmar 2016 
2. Mikael Kleberg 9.11:55 Kalmar 2011
3. Daniel Persson 9.25:42 Kalmar 2007
4. Mikael Nordström 9.31:46 Kalmar 2012
5. Henrik Häglund 9.45:13 Barcelona 2015

1. Tina Åbjörn 11.12:04 Kalmar 2011
2. Ida Larsson 11.30:51 Kalmar 2016
3. Maja Björkebäck 12.14:01 Kalmar 2016
4. Camilla Jarleskog 13.57:33 Kalmar 2016

Långdistans
1. Morgan Pätsi 6.54:16 Motala 2013
2. Martin Widlund 7.33:48 Motala 2013
3. Henrik Häglund 8.13:35 Motala 2013
4. Oskar Beider 8.44:45 Motala 2013
* Många deltog i Motala 2014 och 2015 men på grund av att simningen kortades ner tas ej dessa resultat med i statistiken.

1/2 Ironman
1. Mikael Kleberg 4.10:17 Sala 2011
2. Morgan Pätsi 4.13:50 Sala 2014
3. Mikael Nordström 4.15:19 Sala 2016
4. Fredrik Härdfeldt 4.25:22 Barcelona 2011
5. Mikael Selvin 4.26:57 Sala 2007

1. Ida Larsson 5.05:12 Örebro 2016
2. Tina Åbjörn 5.20:06 Vansbro 2013
3. Maja Björkebäck 5.32:33 Örebro 2016
4. Camilla Jarleskog 5.59:45 Karlstad 2016
5. Ingela Jansson 6.08:32 Tjörn 2015

Olympisk
1. Mikael Nordström 2.00:50 Karlstad 2015
2. Andreas Peterson 2.04:53 Karlstad 2015
3. Fredrik Härdfeldt 2.05:37 Örserum 2008
4. Mattias Folkesson 2.06:31 Örserum 2008
5. Mikael Kleberg 2.07:49 Hallstahammar 2008

1. Christina Hultman 2.34:37 Västerås 2013
2. Camilla Jarleskog 2.40:32 Lyrestad 2016
3. Tina Åbjörn 2.44:47 Stockholm 2009
4. Ingela Jansson 2.46:28 Karlstad 2015


Sprint
1. Mattias Folkesson 1.01:24 Kalmar 2009
2. Mikael Selvin 1.04:11 Kalmar 2010
3. Johan Lindskog 1.08:02 Kalmar 2010
4. Mikael Nordström 1.10:46 Hallstahammar 2009
5. Magnus Wallgren 1.13:41 Hallstahammar 2009 

1. Therese Carlsson 1.13:51 Motala 2015
2. Christina Hultman 1.17:34 Malmö 2013

Duathlon (5-20-2,5)
1. Fredrik Härdfeldt 55:57 Örebro 2011
2. Mikael Nordström 58:11 Örebro 2011
3. Mattias Folkesson 1.06:53 Södertälje 2008
4. Per Jonhed 1.07:18 Södertälje 2008

Duathlon (10-40-5)
1. Fredrik Härdfeldt 1.56:56 Knivsta 2010
2. Morgan Pätsi 1.59:37 Knivsta 2014
3. Per Eklöf 2.06:12 Väsby 2006
4. Mattias Folkesson 2.06:44 Väsby 2006
5. Mikael Selvin 2.08:55 Väsby 2006

Klassikergrenarna

Vasaloppet/Öppet spår
1. Dag Sandblom 5.16:33 ÖS 2016
2. Roger Elimä 5.34 VL 2012
3. Anders Strömvall 5.39 VL 2016
4. Marcus Kindevåg 5.46 ÖS 2014
5. Kenth Pettersson 5.57:41 VL 2016

Vätternrundan
1. Daniel Persson 7.14 2006
2. Morgan Pätsi 7.18 2012
2. Anders Ekholm 7.18 2012
3. Mikael Selvin 7.53 2006
4. Johan Hansson 7.59 2016
 
Vansbrosimmet
1. Matti Tordsson 41.13 2013
2. Fred Niemelä 42.40 2008
3. Johan Jongen 44.38 2015
4. Mattias Folkesson 44.50 1999
4. Anders Ekholm 44.50 2013

Lokala tävlingar och träningstävlingar

Utmaningen i Nora
1. Daniel Persson 22.36 2006
2. Fredrik Härdfeldt 22.57 2011
3. Mikael Selvin 23.40 2006
4. Mikael Kleberg 23.49 2009
4. Mikael Nordström 23.49 2010 

1. Therese Carlsson 27.27 2016

Hälleby triathlon
1. Fredrik Härdfeldt 29.58 2013 
2. Mathias Jansson 31.13 2010
3. Henrik Eknor 31.23 2014
4. Daniel Persson 32.05 2004
5. Anders Ekholm 32.39 2013

Delgrenar i ironmandistansen

Simning 3860m

1. Per Johansson 54:09 Kalmar 2000
2. Mikael Kleberg 56:09 Lanzarote 2010
3. Mikael Nordström 59:15 Kalmar 2013
4. Daniel Ögren 1.02:56 Kalmar 2016
5. Erik Höglund 1.03:10 Kalmar 2014

1. Tina Åbjörn 1.10:34 Kalmar 2013
2. Maja Björkebäck 1.12:58 Kalmar 2016
3. Ida Larsson 1.23:36 Kalmar 2016
4. Camilla Jarleskog 1.29:57

Cykel 180,2km

1. Morgan Pätsi 4.36:58 Kalmar 2016
2. Mikael Kleberg 4.43:04 Kalmar 2011
3. Mikael Nordström 4.49:47 Kalmar 2012
4. Fredrik Härdfeldt 4.52:25 Kalmar 2008
5. Daniel Persson 4.52:30 Kalmar 2007

1. Tina Åbjörn 5.33:18 Kalmar 2012
2. Ida Larsson 5.43:16 Kalmar 2016
3. Maja Björkebäck 6.17:46 Kalmar 2016
4. Camilla Jarleskog 7.13:16 Kalmar 2016

Löpning Marathon 42,2km (i en triathlon)

1. Morgan Pätsi 3.05:12 Kalmar 2016
2. Fredrik Rådström 3.09:04 Kalmar 2012
3. Daniel Persson 3.11:10 Kalmar 2007
4. Mikael Kleberg 3.18:12 Kalmar 2010
5. Erik Höglund 3.18:48 Kalmar 2012

1. Tina Åbjörn 4.07:35 Kalmar 2011
2. Ida Larsson 4.11:45 Kalmar 2016
3. Maja Björkebäck 4.37:22 Kalmar 2016
4. Camilla Jarleskog 4.58:11 Kalmar 2016

Flest genomförda lopp på ironman-distans

1. Mikael Selvin 10st
2. Mikael Kleberg 9st
2. Per Johansson 9st
3. Eric Anderson 7st
4. Magnus Wallgren 6st
4. Morgan Pätsi 6st
4. Anders Ekholm 6st

Simning

För att få simtid införd ska den göras på någon "riktig" simtävling alternativt våra KM.

100m

1. Oskar Forsberg 1.01,0 KM 2014
2. Fred Niemelä 1.02,3 KM 2014
3. Tommy Andersen 1.05,5 KM 2016
4. Mikael Nordström 1.07,0 KM 2016
5. Andreas Rilvén 1.07,1 KM 2014

1. Alice Therus 1.10,6 KM 2014
2. Marie Dasler 1.15,2 Km 2015
3. Karin Nordmark 1.18,5 KM 2016
4. Lisa Hjalmarsson 1.23,6 KM 2016
5. Maja Björkebäck 1.27,3 KM 2014

400m

1. Mats Einarsson 5.19 KM 2016
2. Mikael Nordström 5.37 KM 2016
3. Tommy Andersen 5.47 KM 2016
4. Fredrik Härdfeldt 5.49 KM 2016
5. Morgan Pätsi 6.15 KM 2016

1. Lisa Hjalmarsson 6.30 KM 2016
2. Karin Nordmark 6.43 KM 2016
3. Tina Åbjörn 7.26 KM 2016

1500m

1. Mats Einarsson 20.53 KM 2016
2. Oskar Forsberg 21.25 KM 2014
3. Mikael Nordström 22.02 KM 2014
4. Tommy Andersen 23.23 KM 2015
5. Andreas Rilvén 23.57 KM 2014

1. Alice Therus 22.51 KM 2014
2. Lisa Hjalmarsson 25.49 KM 2016
3. Maja Björkebäck 27.57 KM 2014
4. Tina Åbjörn 28.16 KM 2015
5. Lotta Perkiö 28.17 KM 2015

100m medley (fjäril - rygg - bröst - frisim)

1. Fred Niemelä 1.13,0 KM 2015
2. Tommy Andersen 1.19,9 KM 2016
3. Mikael Selvin 1.21,4 KM 2015
4. Mikael Nordström 1.26,5 KM 2015
4. Eric Anderson 1.26,5 KM 2016
5. Markus Grenestam 1.33,8 Km 2015

1. Alice Therus 1.20,4 KM 2015
2. Karin Nordmark 1.31,0 KM 2015
3. Lotta Perkiö 1.35,6 KM 2015
4. Lisa Hjalmarsson 1.36,2 KM 2016
5. Tina Åbjörn 1.48,9 KM 2015

Roddmaskin

För att få tid på rodd införd ska den i första hand göras på våra KM. I andra hand genom att skicka ett kort på displayen efter genomfört testlopp.

2000m

1. Mikael Selvin 6.52,6 2015
2. Fredrik Härdfeldt 6.56,0 2016 
2. Roger Elimä 7.14,5 2015
3. Christoffer Stockman 7.40,4 2015

1. Anso Berg 9.07,1 2015
2. Lisa Hjalmarsson 10.17,7 2015

 

Copyright Örebro AIK 2009